Λυών – Μονακό 4-1: Αυτή ναι, ήταν εμφάνιση (επίδοξης) πρωταθλήτριας (vids)

Καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο η Λυών (πέτυχε τέσσερα γκολ μέσα σε 32 λεπτά), έδειξε με το 4-1 επί της Μονακό ότι, αν σοβαρευτεί, μπορεί να είναι διεκδικήτρια του τίτλου στην Γαλλία.

Η Λυών δεν παίζει στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις για πρώτη φορά εδώ και δύο δεκαετίες (και βάλε), με αποτέλεσμα οι άνθρωποι της να θεωρούν «υποχρέωση» την διεκδίκηση του πρωταθλήματος, επειδή το πρόγραμμα της ομάδας θα είναι πολύ λιγότερο φορτωμένο, σε σχέση με την Παρί Σεν Ζερμέν.

Μέχρι τώρα, η ομάδα του Ρουντί Γκαρσιά δεν έχει πείσει ότι μπορεί να θεωρηθεί διεκδικήτρια του τίτλου. Αλλά, με εμφανίσεις όπως αυτή στο 4-1 επί της Μονακό, ενδέχεται να αλλάξει γνώμη στους αμφισβητίες της.

Στο πρώτο 45λεπτο, οι Λυωνέ ήταν καταιγιστικοί και... κατάπιαν την νεανική (και αφελή) Μονακό. Ξεχωριστό το γκολ του Μέμφις Ντεπάι, ο οποίος το αφιέρωσε στον άτυχο φίλο και συμπαίκτη του στην Εθνική Ολλανδίας, Βέρτζιλ Φαν Ντάικ.

Οι Μονεγάσκοι ήταν (λίγο) πιο ανταγωνιστικοί στο δεύτερο μέρος, όπου κατάφεραν απλώς να περιορίσουν την έκταση της... ζημιάς. Έκτη η Λυών και στο -5 από την πρωτοπόρο Παρί, δωδέκατη η Μονακό.

Στην σκιά της αναμέτρησης της Λυών με την Μονακό, η Λιλ δεν μπόρεσε να περάσει από την έδρα της Νις και, μάλιστα, γλίτωσε την ήττα στο φινάλε (1-1), με την Παρί, χάρη στην καλύτερη διαφορά τερμάτων, να είναι πρώτη στην βαθμολογία, έστω και ισόβαθμη με τους Λιλουά.

Η Νις, από την πλευρά της, είναι πέμπτη και στο +1 από τη νεοφώτιστη Λανς, ο αγώνας της οποίας με τη Ναντ αναβλήθηκε λόγω κρουσμάτων κορονοϊού.

Μονπελιέ – Ρεμς 0-4

(9' πέν., 13', 56' πέν. Ντιά, 31' Μπουκού – η Μονπελιέ τελείωσε το ματς με εννέα παίκτες, λόγω της αποβολής των Χίλτον και Λε Ταλέκ, στο 7' και 42' αντίστοιχα)

Νις – Λιλ 1-1

(50' Ντόλμπεργκ – 88' Γιλμάζ)

Λυών – Μονακό 4-1

(12' Ντεπάι, 34', 44' Εκαμπί, 41' πέν. Αουάρ – 48' πέν. Μπεν Γιεντέρ)

Οι πρώτοι της βαθμολογίας (σε οκτώ αγώνες): Παρί Σεν Ζερμέν 18, Λιλ 18, Ρεν 15, Μαρσέιγ 15, Νις 14...