Τεσσάρες για Ντιζόν και Αμιέν

Η Ντιζόν ταπείνωσε τη Νις με 4-0 στη Νίκαια, ενώ μεγάλη νίκη πέτυχε και η Αμιέν με 4-1 επί της Ρεμς. Νίκη για Τουλούζ, «κόλλησαν» στην ισοπαλία Ναντ, Σεντ Ετιέν.

Η Ντιζόν έκανε πράγματα και θαύματα στο δεύτερο ημίχρονο στο ματς με τη Νις και ταπείνωσε την ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά με 4-0 στο σπίτι της! Η εκπληκτική Ντιζόν, που έχει κάνει το 3 στα 3 προηγήθηκε με τον Αγκέρ στο 67’, ενώ πέτυχε άλλα τρία γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους Χαντάνι (83’) και Κεϊτά (86’, 93’)!

Η Αμιέν πέτυχε την άλλη μεγάλη νίκη της βραδιάς, σκορπίζοντας με 4-1 την Ρεμς εντός έδρας. Ο Γκαορέ έκανε το 1-0 στο 22’, ενώ τα πάντα τελείωσαν μέσα σε 15’ στην επανάληψη. Ο Γκόντος έκανε το 2-0 στο 58’, ο Κονατέ το 3-0 στο 67’, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε και το 4-0 στο 73’. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 4-1 με τον Καφαρό στο 84’.

Η Τουλούζ επιβλήθηκε με 1-0 της Νις χάρη στο πέναλτι του Γκραντέλ στο 80’, ενώ στο 0-0 κόλλησαν Μονπελιέ και Σεντ Ετιέν. Τέλος, ούτε τώρα έφτασε στην πρώτη της νίκη η Ναντ, που βρέθηκε να χάνει εντός έδρας από την Καέν με γκολ του Κριβέλι από το 37’, όμως ο Μπες έκανε πέναλτι στο 79’ και έδωσε την ευκαιρία στον Σάλα να ισοφαρίσει για το τελικό 1-1.