Μονπελιέ – Λυών 1-1

Η Λυών δεν λέει να κερδίσει, αλλά τουλάχιστον απέφυγε την ήττα στο Μονπελιέ, μένοντας στο 1-1.

Ακόμη ένα βήμα μακριά από το Champions League έκανε η Λυών, που έμεινε στο 1-1 με την Μονπελιέ και δεν μπορεί με τίποτα να ξεφύγει από την κρίση. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 7’ με τον Μπενζά. Μέχρι το ημίχρονο οι παίκτες του Ζενεσιό δεν είχαν φανεί, αλλά στην επανάληψη αποφάσισαν να το παλέψουν περισσότερο.

Οι λιονέ ήταν καλύτεροι στο δεύτερο μέρος, ανέβασαν ρυθμό, έφτασαν στην ισοφάριση στο 58’ με τον Ντίας και πίεσαν για την ανατροπή. Δεν έφτασαν, όμως, ποτέ στο δεύτερο γκολ και έχασαν και άλλο έδαφος στη μάχη της τριάδας.

Νωρίτερα, η Καέν είχε κερδίσει με 2-0 το Στρασβούργο εντός έδρας. Ο Κριβέλι ήταν εκείνος που άνοιξε το δρόμο στη νίκη, κάνοντας το 1-0 στο 43’ και έπρεπε να φτάσουμε στο 87’ για να τελειώσουν τα πάντα, όταν ο Γκιλμπέρ έκανε το τελικό 2-0.