Χόλσταϊν Κίελ - Κολωνία 1-5: Πεντάρα παραμονής χωρίς Λημνιό, έμεινε στη δεύτερη κατηγορία ο Γκέλιος

H Κολωνίας νίκησε εκτός έδρας (1-5) τη Χόλσταϊν Κίελ χωρίς τον Λημνιό στην αποστολή και παρέμεινε στην Βundesliga. Έμεινε στη δεύτερη κατηγορία η ομάδα του Γιάννη Γκέλιου, ο οποίος αγωνίστηκε σε όλο το ματς.

Στο πρώτο ματς του μπαράζ ανόδου/υποβιβασμού που έγινε στην Κολωνία την Τετάρτη (26/5), η Χόλσταϊν Κίελ είχε νικήσει (0-1) και ονειρευόταν την άνοδο στην Bundesliga. Στη ρεβάνς του Κιέλου, το απόγευμα του Σαββάτου (29/5) οι Τράγοι απέδειξαν την εμπειρία και την ανώτερη ποιότητά τους και με εκτός έδρας πεντάρα (1-5) συνέτριψαν την αντίπαλό τους κι έμειναν πανηγυρικά στην πρώτη κατηγορία.

Ο Έκτορ άνοιξε μόλις στο τρίτο λεπτό το σκορ για την ομάδα του Δημήτρη Λημνιού - ήταν εκτός αποστολής - ενώ ο Λι-Γιάε Σουνγκ ισοφάρισε σε 1-1 στο επόμενο λεπτό (4') για τους γηπεδούχους, την εστία των οποίων υπερασπίστηκε ο Γιάννης Γκέλιος. Δύο γκολ του Άντερσον από ισάριθμες ασίστ του Κάιντς μέσα σε επτά λεπτά (6' και 13') έφεραν το 1-3! Ο Τσίχος στο 39' έκανε το 1-4 και τελείωσε σε μεγάλο υπόθεση την παραμονή των δύο ομάδων σε πρώτη και δεύτερη κατηγορία αντίστοιχα.

Το τελικό σκορ (1-5) διαμόρφωσε ο Σκίρι με εκτέλεση πέναλτι στο 84ο λεπτό.