Χέρτα - Ουνιόν 3-1: «Αφεντικό» στο Βερολίνο (vids)

Mε σκόρερ τον Πιόντεκ η Χέρτα επικράτησε 3-1 της Ουνιόν στο ντέρμπι του Βερολίνου και πήρε βαθμολογική ανάσα.

Η Χέρτα ήταν καλύτερη στο ντέρμπι του Βερολίνου, επικράτησε 3-1 της Ουνιόν στο «Olympiastadion» και πήρε βαθμολογική ανάσα. Η ομάδα του Λαμπαντία εκμεταλλεύθηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα, παίρνοντας παράλληλα και την πρώτη νίκη στο γήπεδό της. Για την Ουνιόν ήταν μόλις η δεύτερη ήττα και πρώτη από τα μέσα Σεπτεμβρίου! Η ομάδα του Φίσερ μπήκε δυνατά, πίεσε και στο 20ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Αβονίγι. Ωστόσο, τρία λεπτά αργότερα ο Αντριχ με ένα εγκληματικό μαρκάρισμα στον Τουσάρ αντίκρισε απευθείας την κόκκινη.

Η Χέρτα πίεσε και με αντεπίθεση διαρκείας έκανε την ανατροπή! Ο Πιόντεκ πήρε θέση στο 46' και ήταν ο κορυφαίος των νικητών. Ο Πέκαρικ έφερε το ματς στα ίσα στο 51' και ο διεθνής Πολωνός με δυο τέρματα στο 74' και στο 77' ολοκλήρωσε την ανατροπή!