Χόφενχαϊμ - Αουγκσμπουργκ 2-4: Τρένο από τη Βαυαρία (vid)

Η φορμαρισμένη Αουγκσμπουργκ πέρασε και από την έδρα της Χόφενχαϊμ και πήγε στο +8 από την επικίνδυνη ζώνη.

Τη δεύτερη σερί νίκη της και τέταρτη στις τελευταίες πέντε (έχει και μία ισοπαλία) αγωνιστικές πέτυχε η Αουγκσμπουργκ. Η Χόφενχαϊμ, από την άλλη, υπέστη τη δεύτερη σερί ήττα και τρίτη στις τελευταίες τέσσερις (έχει και μία ισοπαλία) αγωνιστικές, με συνέπεια να χάσει την ευκαιρία να πιάσει την Μπάγερν στη βαθμολογία. Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 11' με τον Μαξ, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν άμεσα (14') με τον Σκοβ, για να κλείσει το ημίχρονο στο 1-1. Στο 51', όμως, η Αουγκσμπουργκ πήρε ξανά το προβάδισμα με το δεύτερο γκολ του Μαξ, αυτή τη φορά με πέναλτι, ενώ λίγα λεπτά μετά, στο 56', ο Γένσεν έκανε το 1-3 και έβαλε βάσεις νίκης. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς και τα κατάφεραν στο 80' με το γκολ του Λοκάντια (2-3), αλλά στο 85' ο Ιάγο έγραψε το 2-4 και έδωσε το τρίποντο στους Βαυαρούς.