Λεβαντόφσκι: 19 γκολ και είναι μόνο Οκτώβρης! (vid)

Κώστας Ζάλιαρης

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι έχει ξεκινήσει στα... κόκκινα τη φετινή αγωνιστική περίοδο και σκοράρει ασταμάτητα, έχοντας φτάσει τον λογαριασμό του σε τρομερά υψηλά επίπεδα. Και είναι μόλις Οκτώβρης!

Ολυμπιακός - Βαλένθια με υψηλές αποδόσεις και αμέτρητα ειδικά στοιχήματα! (21+)

Ο Πολωνός στράικερ πέτυχε το δεύτερο χατ-τρικ του μέσα στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο, το βράδυ της Πέμπτης, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 επί της Λετονίας μόνος του, στα προκριματικά του Euro 2020.

Μάλιστα, είχε πετύχει τα δυο από τα τρία γκολ του μέσα σε 13' από την έναρξη της αναμέτρησης, ενώ, έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο λογαριασμός έφτασε στα 19 τέρματα γι' αυτούς τους πρώτους μήνες της ποδοσφαιρικής χρονιάς, σε 14 παιχνίδια που έχει δώσει το «παρών» σε όλες τις διοργανώσεις.

Έχει καταφέρει να βρει δίχτυα στα τελευταία εφτά διαδοχικά παιχνίδια, μέσα στα οποία έχει σκοράρει από δυο φορές απέναντι σε Κολωνία και Τότεναμ με τη φανέλα της Μπάγερν Μονάχου στη Bundesliga και το Champions League.

Το πρώτο του... διπλό χτύπημα είχε έρθει νωρίς, στις 12 Αυγούστου στο παιχνίδι Κυπέλλου με την Κότμπους, ενώ, στα... καπάκια, είχε σώσει και μια ισοπαλία με τη Χέρτα στο πρωτάθλημα.

Το άλλο χατ-τρικ που έχει πετύχει, πέρα από το πιο πρόσφατο με την εθνική ομάδα της Πολωνίας στη Ρίγα της Λετονίας, ήταν σε εντυπωσιακό πέρασμα από την Veltins Arena, απ' όπου η Μπάγερν Μονάχου είχε φύγει με το επιβλητικό 3-0 και τεράστιο πρωταγωνιστή τον «Λέβα».