Λειψία - Αϊντραχτ 2-1: Εγινε το 2x2 (vid)

Με γκολ των Βέρνερ και Πούλσεν, η Λειψία επικράτησε της Άιντραχτ και πανηγύρισε το δεύτερο τρίποντο σε δύο αγωνιστικές.

Η Κυριακή ήταν μια ωραία μέρα για την ομάδα της Red Bull και φάνηκε από νωρίς, με την ανακοίνωση για την ανανέωση του συμβολαίου του Βέρνερ μέχρι το 2023. Λίγη ώρα μετά, ο διεθνής Γερμανός επιθετικός αποφάσισε να το γιορτάσει με τον καλύτερο τρόπο: Με γκολ. Στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης, μετά την εκτέλεση κόρνερ και το κατέβασμα του Πούλσεν με το κεφάλι, ο Βέρνερ με ωραίο γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα βάζοντας μπροστά τη Λειψία (1-0). Και παρέμεινε μπροστά μέχρι και το τέλος του ματς, παρά τις προσπάθειες της Άιντραχτ να ισοφαρίσει. Η ομάδα της Φρανκφούρτης έδειχνε να πατάει καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στο διάστημα 60'-75' άγχωνε τους γηπεδούχους, μέχρι που ήρθε η φάση του 79': Σέντρα του Φόρσμπεργκ από αριστερά, σουτ του Πούλσεν στην κίνηση, η μπάλα στα δίχτυα, 2-0 το σκορ και δεύτερη νίκη σε ισάριθμα ματς, αφού το γκολ του Πασιένσα στο 89' (2-1) δεν πόνεσε την ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν.