Λειψία - Στουτγκάρδη 2-1: Οι γκολάρες του Σόμποσλαϊ την ανέβασαν στη 2η θέση

Ιάσονας Θεριός

Τα δύο απίθανα γκολ του Σόμποσλαϊ ήταν αρκετά για να χαρίσουν στη Λειψία τη νίκη με 2-1 απέναντι στη Στουτγκάρδη, χάρη στην οποία ανέβηκε στη 2η θέση της Bundesliga.

Πολύ σημαντική νίκη μπόρεσε να πάρει η Λειψία, η οποία ανέβηκε στη 2η θέση της Bundesliga στο -1 από την Μπάγερν Μονάχου, επικρατώντας εντός έδρας με 2-1 της Στουτγκάρδης. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι, όταν στο 9ο λεπτό, ο Καστανάρας, που ξεκίνησε για πρώτη φορά βασικός, είδε τον Μπλάζβιτς να αποκρούει εντυπωσιακά το σουτ του. Στο 25', με όμορφη μακρινή εκτέλεση φάουλ του Σόμποσλαϊ που αιφνιδίασε τον Μίλερ οι Ταύροι πήραν κεφάλι στο σκορ. Στο 50ο λεπτό, ο Ούγγρος και πάλι με φοβερό βολέ εκτός περιοχής διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ νωρίτερα, στο 33', o Αντρέ Σίλβα σημάδεψε το δοκάρι με ωραία κεφαλιά. Το μόνο που κατάφερε να κάνει η Στουτγκάρδη, ήταν να μειώσει με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Φίχριχ στο 68ο λεπτό.