Μπορούσια Ντόρτμουντ: Σκόραρε και... ανανέωσε ο Τζέιμι Μπάινο-Γκίτενς

Ο Μπάινο-Γκίτενς βοήθησε την Ντόρτμουντ να φτάσει στην ανατροπή απέναντι στην Φράιμπουργκ πετυχαίνοντας το γκολ για το 1-1 και λίγες μέρες μετά ανανέωσε το συμβόλαιό του.

Ο 18χρονος Άγγλος εξτρέμ μπήκε αλλαγή στο 64ο λεπτό στον αγώνα κόντρα στην Φράιμπουργκ κι ενώ το ματς ήταν στο 1-0 και σκόραρε μετά και από τραγικό λάθος του τερματοφύλακα Φλέκεν για το 1-1 δεκατρία λεπτά αργότερα. Αυτό το γκολ έδωσε στους Βεστφαλούς την ψυχολογική ώθηση που χρειάζονταν για να επικρατήσουν τελικά με 3-1.

Ο Μπάινο-Γκίτενς επιβραβεύτηκε για την πολύ καλή του προετοιμασία, αλλά και το καλό ξεκίνημά του στη φετινή σεζόν υπογράφοντας νέο συμβόλαιο με την Μπορούσια Ντόρτμουντ μέχρι το 2025. Ο 18χρονος εξτρέμ ήρθε στην γερμανική ομάδα ως ελεύθερος από την ομάδα νέων της Μάντσεστερ Σίτι έχοντας και η μέχρι στιγμής ιστορία του θυμίζει Τζέιντον Σάντσο τόσο λόγω θέσης (εξτρέμ) όσο και λόγω προέλευσης (Άγγλος που προήλθε από τις ακαδημίες των «πολιτών»).