Βόλφσμπουργκ - Στουτγκάρδη 0-2: Ο εορτάζοντας Μαυροπάνος «κέρασε» τη νίκη

Βασίλης Μπαλατσός

H Στουτγκάρδη πήρε το μεγάλο «διπλό» στην έδρα της Βόλφσμπουργκ, καθώς πήρε το παιχνίδι με 2-0, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Ντίνο Μαυροπάνο, ο οποίος άνοιξε το σκορ.

Μεγάλη νίκη πήρε η Στουτγκάρδη, καθώς κέρδισε εκτός έδρας τη Βόλφσμπουργκ με 2-0. Εκ των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης ήταν ο Ντίνος Μαυροπάνος, ο οποίος συνόδεψε την ημέρα των γενεθλίων του με μια εξαιρετική εμφάνιση αλλά και με το γκολ που άνοιξε το σκορ.

Ο Έλληνας διεθνής αμυντικός επέστρεψε στα γκολ, καθώς σκόραρε στο 25ο λεπτό με σουτ... «βολίδα». Αυτό ήταν το τέταρτο γκολ του 24χρονου στόπερ σε 13 συμμετοχές στη Bundesliga. H oμάδα του Μαυροπάνου «χτύπησε» ξανά, στο 63ο λεπτό με πολύ όμορφο γκολ του Φέρστερ. Η Στουτγκάρδη θα μπορούσε να κάνει και το 3-0 στην έδρα των «Λύκων», όμως στο 79' ο Μαρμούς αστόχησε από την άσπρη βούλα με το 2-0 να μένει μέχρι το σφύριγμα της λήξης. Με αυτό το τρίποντο οι Σουηβοί βγήκαν από την επικίνδυνη ζώνη, καθώς ανέβηκαν στη 15η θέση με 17 βαθμούς.