Λειψία - Στουτγκάρδη 4-0: Ανώμαλη προσγείωση από τους Ταύρους για την ομάδα του Μαυροπάνου (vid)

Βασίλης Τεμπέλης

Η Λειψία προσγείωσε ανώμαλα τη Στουτγκάρδη του Ντίνου Μαυροπάνου και τη συνέτριψε με 4-0, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Σομποσλάι (δύο γκολ) και Σίλβα (γκολ και ασίστ).

Η Λειψία άφησε πίσω της τη νωθρή πρεμιέρα και την ήττα (1-0) στο Μάιντς, συντρίβοντας με 4-0 εντός έδρας για τη δεύτερη αγωνιστική της Bundesliga τη Στουτγκάρδη του Ντίνου Μαυροπάνου. Οι Ταύροι έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Σομποσλάι (δύο γκολ) και Σίλβα (γκολ και ασίστ) «προσγείωσαν» ανώμαλα τους Σουηβούς - είχε διαλύσει με 5-1 τη νεοφώτιστη Γκρόιτερ Φιρτ στην πρεμιέρα - για τους οποίους ο Έλληνες 23χρονος αμυντικός έπαιξε 84 λεπτά.

Ο Ντόμινικ Σομποσλάι με εξαιρετικό σουτ στο 28ο λεπτό νίκησε τον Φλόριαν Μίλερ και άνοιξε το σκορ για τη Λειψία. Ο Φόρσμπεργκ με την έναρξη του δευτέρου μέρους και έπειτα από ασίστ του Αντρέ Σίλβα διεύρυνε το προβάδισμα των γηπεδούχων.

Το δεύτερο γκολ του Σομποσλάι οδήγησε στο 3-0, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Αντρέ Σίλβα, ο οποίος μετά την ασίστ, σκόραρε με πέναλτι στο 65ο λεπτό.