Ρεν - Ρεμς 3-1

Ο εκπληκτικός Ουσμάν Ντεμπελέ πέτυχε άλλα δύο γκολ και η Ρεν μετά τη νίκη επί της Ρεμς (3-1) ανέβηκε 3η. Ζωντανή η Τουλούζ, νίκες για Ανζέρ και Σεντ Ετιέν.

Ο Ουσμάν Ντεμπελέ έχει κλέψει τις εντυπώσεις και συνεχίζει να οδηγεί την Ρεν στον δρόμο για τα αστέρια. Τι κι αν ο Κουρμίς είχε κάνει παράπονα, καθώς ο 18χρονος επιθετικός δεν έχασε λεπτό από τα ματς της Γαλλίας U21 πριν λίγες ημέρες; Ο Ντεμπελέ βρήκε δίχτυα άλλες δύο φορές, η Ρεν επιβλήθηκε δίκαια με 3-1 της Ρεμς και ανέβηκε στην 3η θέση!

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους ρενέ, που στο 15’ είχαν ήδη προβάδισμα δύο τερμάτων. Μόλις στο 12’ ο Γκροσίτσκι έκανε το 1-0, ενώ ο Ντεμπελέ πήρε τη σκυτάλη και την ασίστ από τον Πολωνό για το 2-0 στο 15’! Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο, όμως στο 59’ η Ρεμς ξαναμπήκε στο ματς, με τον Μαντί να μειώνει σε 2-1. Ο Ντεμπελέ, όμως, δεν είχε διάθεση να δει την ομάδα του να χάνει βαθμούς και με υπέροχο πλασέ στο 67’ έκανε το τελικό 3-1.

Ζωντανή η Τουλούζ
Μεγάλη νίκη για την Τουλούζ, που έπαιξε με πάθος και επιβλήθηκε δίκαια με 2-0 της Καέν, για να μείνει ζωντανή στη μάχη της παραμονής. Οι βιολέ έχουν μεταμορφωθεί προς το καλύτερο με τον Ντουπράζ στον πάγκο και πήραν το προβάδισμα στο 30΄, όταν ο Ροντλέν σκόραρε σε λάθος εστία. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια, έχασαν καλές ευκαιρίες, όμως έπρεπε να φτάσουμε στο 85’, για να καθαρίσουν το ματς, όταν μετά από γύρισμα του Σιριέξ από δεξιά, ο Μπρέιθγουεϊτ από κοντά έκανε το 2-0.

Ελπίζουν Σεντ Ετιέν και Ανζέρ
Η Σεντ Ετιέν επιβλήθηκε με 2-0 της Γκαζελέκ στην Κορσική, η Ανζέρ της Τρουά με 1-0 στις καθυστερήσεις και αμφότερες αναπτέρωσαν τις ελπίδες τους για ευρωπαϊκή έξοδο. Οι στεφανουά ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια και ευτύχισαν να προηγηθούν με την πρώτη τους φάση μόλις στο 14’ με τον Ρου, ενώ στη συνέχεια έπαιξαν πολύ έξυπνα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως τα πάντα τελείωσαν στο 58’, όταν ο Τεοφίλ-Κατρίν έκανε το τελικό 0-2.

Η Ανζέρ από την άλλη τα βρήκε σκούρα απέναντι στην ήδη υποβιβασμένη, όμως επικίνδυνη, Τρουά. Το ματς ήταν ανοιχτό, οι παίκτες του Μουλάν είχαν την υπεροχή, ενώ οι καλύτερες ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες χάθηκαν στο τέλος. Λίγο μετά την πιο κλασική ευκαιρία της Τρουά, ο Ντιέρ ήρθε στο 2’ των καθυστερήσεων να κάνει το τελικό 0-1, με τον 34χρονο μέσο να έχει περάσει στο ματς στο 79’ στη θέση του Σουνού.

Χ-αμένες και οι δύο
Η Γκινγκάμπ προηγήθηκε δύο φορές, η Μονπελιέ κατάφερε να ισοφαρίσει και τις δύο και το τελικό 2-2 τις αφήνει αμφότερες κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού. Το ματς ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους γηπεδούχους, που προηγήθηκαν μόλις στο 5’ με τον Σαλιμπούρ, όμως δεν κατάφεραν να τελειώσουν από νωρίς το ματς, με τον Σανσόν να ισοφαρίζει στο 34’. Η επανάληψη ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο και τον Σορμπόν να κάνει το 2-1 στο 47’, όμως ο Σανσόν είχε και πάλι την απάντηση, κάνοντας το τελικό 2-2 στο 53’.