Μπάγερν - Στουτγκάρδη 4-0

Η Μπάγερν δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Στουτγκάρδη, την οποία σκόρπισε με 4-0 στο Μόναχο.

Ο Τσόρνιγκερ αποφάσισε να μην προδώσει τις αρχές του και η Στουτγκάρδη έπαιξε επιθετικά στο Μόναχο. Έτσι, έφυγε με «δώρο» 4 γκολ από την Μπάγερν, που έχασε και άλλες πολλές κλασικές ευκαιρίες, για να συνεχίσει την εκπληκτική της πορεία.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, καθώς πήραν το προβάδισμα μόλις στο 11’. Οι παίκτες του Γκουαρδιόλα έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Κόστα πέρασε τον Ντιέ σαν σταματημένο και έδωσε την ασίστ στον Ρόμπεν, που προ κενής εστίας έκανε το 1-0 με το σώμα. Ο Τιτόν έβγαλε το πλασέ του Λεβαντόφσκι στο 15’, όμως δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα στο 18’. Ξανά στην αντεπίθεση οι Βαυαροί και αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Κόστα να σκοράρει για το 2-0. Το γκολ, όμως, μάλλον δεν έπρεπε να μετρήσει για οφσάιν του Ρόμπεν στο ξεκίνημα της φάσης.

Το ματς ήταν ροντέο μέχρι το τέλος, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και τον Τιτόν να κάνει ό,τι μπορεί, για να κρατήσει το σκορ σε φυσιολογικά επίπεδα και με 10 αποκρούσεις να κάνει ρεκόρ συλλόγου. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι γηπεδούχοι τελείωσαν το πρώτο 45λεπτο με 23 σουτ, ισοφαρίζοντας την καλύτερη επίδοσή τους στο πρωτάθλημα. Οι Σουηβοί από την πλευρά τους έφτασαν μία ανάσα από το γκολ στο 34’, όταν το σουτ του Κόστιτς τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι, με τον Βέρνερ να χάνει νέα σημαντική ευκαιρία στο 36’. Την ίδια στιγμή ο Ρόμπεν είχε χάσει κλασική ευκαιρία στο 35’, πριν ο Λεβαντόφσκι κάνει το 3-0 στο 37’ προ κενής εστίας μετά από γύρισμα του Μίλερ. Το 4-0 ήρθε πριν το ημίχρονο, όταν μετά από φάση διαρκείας στο 40’ ήρθε η σειρά του Μίλερ να σκοράρει από κοντά, όμως και πάλι στο ξεκίνημα φαίνεται να υπάρχει οφσάιντ…

Η εικόνα δεν άλλαξε και πολύ στην επανάληψη. Άλλο γκολ δεν ήρθε μόνο και μόνο από τον εγωισμό των Βαυαρών, που έχασαν τεράστιες ευκαιρίες. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο γκολ στο 47’ με τον Βέρνερ, όμως σωστά ακυρώθηκε για οφσάιντ, ενώ ο Ρόμπεν έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες στη συνέχεια. (52’, 71’). Η καλύτερη ευκαιρία για την Στουτγκάρδη χάθηκε με τον Χάιζε στο 64’, ενώ φυσικά χάθηκαν και άλλες ευκαιρίες με τους Ντιντάβι (59’), Κομάν (60’), Κίμιχ (62’) και Λεβαντόφσκι (65’), Τιάγκο (80’) με το 4-0 να μένει μέχρι το τέλος.

*Ο Χόλγκερ Μπάντστουμπερ έκανε την πρώτη του εμφάνιση μετά τον περασμένο Απρίλιο.
*Τα 14 γκολ του Λεβαντόφσκι σε αυτό το σημείο της σεζόν είναι η καλύτερη επίδοση στην Bundesliga τον 21ο αιώνα.
*Οι 34 βαθμοί της Μπάγερν είναι νέο ρεκόρ πρωταθλήματος σε αυτό το σημείο της σεζόν.

Μπάγερν (Πεπ Γκουαρδιόλα): Νόιερ, Ραφίνια, Μπόατενγκ (46' Μπενάτια), Αλάμπα, Βιδάλ, Κίμιχ, Κομάν, Ρόμπεν, Ντάγκλας Κόστα (69' Τιάγκο), Μίλερ (59' Μπάντστουμπερ), Λεβαντόφσκι

Στουτγκάρδη (Άλεξ Τσόρνιγκερ): Τιτόν, Σβάαμπ, Σούνιτς (63' Χάιζε), Μπάουμγκαρτλ, Ινσούα, Ντιέ (85' Ριστλ), Γκέντνερ, Κλάιν, Κόστιτς (46' Χλούσεκ), Ντιντάβι, Βέρνερ