Αλμερία - Βαλένθια 2-3

Η Βαλένθια χρειάστηκε να ματώσει για να νικήσει εκτός έδρας την Αλμερία (2-3) και παρά τη νίκη της Σεβίλλης κράτησε την 4η θέση. Επεσαν Εϊμπαρ, Αλμερία.

Αν και πέρασε αρκετά λεπτά στην 5η θέση της Live βαθμολογίας στην τελευταία αγωνιστική, η Βαλένθια ολοκλήρωσε μία εκπληκτική σεζόν όπως ονειρευόταν αφού μετά τη νίκη επί της Αλμερία, η οποία υποβιβάστηκε, παρέμεινε στην 4η θέση και την επόμενη σεζόν θα παίξει στα προκριματικά του Champions League. Οι Ανδαλουσιάνοι χρειάζονταν νίκη και συνδυασμό αποτελεσμάτων για να παραμείνουν στην κατηγορία και προηγήθηκαν στο 9' με το φάουλ του Τομάς στο οποίο ο Ντιέγο Αλβες δεν έκανε καλή εκτίμηση (1-0). Οι Νυχτερίδες ισοφάρισαν στο 28' όταν ο Ντε Πάουλ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Οταμέντι έκανε το 1-1. Η Αλμερία ήθελε πολύ τους βαθμούς και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ για δεύτερη φορά στο 37' ύστερα από φάση διαρκείας και σκαστό σουτ του Σοριάνο, όμως η ομάδα του Νούνο Εσπίριτο Σάντο είχε ξανά την απάντηση, ξανά από εκτέλεση κόρνερ, όταν ο Χάβι Φουέγο γύρισε στον Οταμέντι ο οποίος από κοντά έγραψε το 2-2. Στο δεύτερο μέρος οι Βαλενθιάνοι έζησαν έναν... εφιάλτη, αφού η Σεβίλλη άνοιξε το σκορ κόντρα στην Μάλαγα η οποία έπαιζε με δέκα παίκτες, όμως στο 80' έκαναν τη δουλειά όταν μετά την πάσα του Σοφιάν Φεγκουλί στον κενό χώρο ο Πάκο Αλκάθερ τελείωσε τη φάση για το τελικό 2-3.

Αντεξε και σώθηκε η Γρανάδα, 3η η Ατλέτικο
Μετά τη μεταξύ τους λευκή ισοπαλία, η Γρανάδα παρέμεινε στην Primera Division και η Ατλέτικο Μαδρίτης τερμάτισε στην 3η θέση και τη νέα χρονιά θα παίξει απευθείας στους ομίλους του Champions League. Ο αγώνας κάθε άλλο παρά επιθετική διάθεση είχε να επιδείξει αφού οι δύο αντίπαλοι σπάνια πατούσαν την περιοχή του αντιπάλου και είχαν περισσότερο στο μυαλό τους να μην δεχθούν γκολ παρά να το πετύχουν. Το πρώτο 45λεπτο έφυγε χωρίς να δούμε προσπάθεια on-target φάση. Oι Ροχιμπλάνκος είχαν καλή στιγμή με τον Γκριεζμάν, ενώ οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Πίτι. Την ίδια στιγμή, τα γκολ της Αλμερία κόντρα στην Βαλένθια κρατούσαν την Γρανάδα στην Primera Division, όμως όταν η Βαλένθια έκανε το 2-3, η Αλμερία χρειαζόταν τον βαθμό. Στην επανάληψη η εικόνα δεν άλλαξε, με τον Κόκε να έχει καλή στιγμή αλλά ο Ρομπέρτο ήταν εκεί, με την Γρανάδα να ρίχνει στη συνέχεια όλο το βάρος στην αμυντική της λειτουργία και να κρατά το πολύτιμο 0-0.

Champions μόνο μέσω Europa η Σεβίλλη
Η ομάδα του Ουνάι Εμερι νίκησε εκτός έδρας την Μάλαγα (2-3) στο Ανδαλουσιάνικο ντέρμπι, όμως θα χρειαστεί να κατακτήσει το Europa League στην Βαρσοβία κόντρα στην Ντνιέπρ για να παίξει του χρόνου στο Champions League αφού η Βαλένθια νίκησε την Αλμερία και κράτησε την 4η θέση. Από το 25' οι γηπεδούχοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο εξαιτίας της αποβολής του Γουέλιγκτον και στο δεύτερο μέρος η Σεβίλλη πέτυχε τρία γκολ μέσα σε διάστημα δέκα λεπτών και καθάρισε την υπόθεση νίκη η οποία τελικά δεν ήταν αρκετή. Στο 52' ο Ρέγιες πήρε τη μπάλα από τον Κόκε και νίκησε τον Καμενί (0-1), για να γίνει το 0-2 στο 55' με σουτ του Μπανέγα έξω από την περιοχή. Το τρίτο για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 62' με τον Αλέιξ Βιδάλ (0-3) με την Μάλαγα να μειώνει σε 2-3 με δύο γκολ του Χάβι Γκέρα (67', 92') για το τελικό 2-3.

Ευρωπαίος ο Ερνέστο
Η Μπιλμπάο είναι εκείνη που πήρε το τρίτο και τελευταίο εισιτήριο για το Europa League. Μάλιστα έχει καταφέρει το φοβερό: να το έχει εξασφαλισμένο με διπλό τρόπο. Ο ένας είναι η παρουσία της στον τελικό Κυπέλλου και ο άλλος η 7η θέση στη βαθμολογία (σ.σ.: ο φιναλίστ από φέτος δεν βγαίνει Ευρώπη). Ο Αντούριθ με δύο γκολ (25’ πέν., 60’) οδήγησε τους Βάσκους στο 4-0 επί της αδιάφορης Βιγιαρεάλ. Για την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε που έκανε εξαιρετικό φίνις στη σεζόν, σκόραρε ο Αντονι Ιραόλα (28’), ο οποίος αποχαιρετά με γκολ την Αθλέτικ. Ο Ετσεμπαρία (36’) πρόσθεσε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ.

Καλό φινάλε για Θέλτα
Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε τη σεζόν η Θέλτα που νίκησε 3-2 την Εσπανιόλ και μάλιστα επιστρέφοντας συνεχώς στο σκορ, για να κάνει τελικά την ανατροπή. Σέρχιο Γκαρθία (24’ πεν.) και Στουάνι (48’) έδωσαν δύο φορές προβάδισμα στους Καταλανούς, που επίσης είχαν καλή αγωνιστική περίοδο. Ωστόσο, οι Γκαγιέγος ισοφάριζαν (38’ Μάγιο, 59’ Καμπράλ) και στο 77’ ήρθε ο Νολίτο για να κλέψει το «τρίποντο».

Κρίμα για την Εϊμπάρ
Ως αυτοκτονία θα μπορούσε να χαρακτηριστεί αυτό που έζησε η Εϊμπάρ στην παρθενική συμμετοχή της ιστορίας της στην Prmiera. Οι Βάσκοι νίκησαν 3-0 την ουραγό Κόρδοβα (6’ Αρουαμπαρένα, 11’ Νάβας, 34’ Κάπα), αλλά τελικά υποβιβάστηκαν, καθώς υστέρησαν στην ισοβαθμία με Λα Κορούνια και Γρανάδα. Ουσιαστικά όμως την χρονιά την έχασαν μέσα στο 2015, καθώς έκαναν μόλις δύο νίκες (με αυτή) στα 20 τελευταία ματς τους!

Αδιάφορη «τεσσάρα» για Μόγιες
Οι φήμες ότι δεν θα συνεχίσει στον πάγκο της Σοσιεδάδ ακούγονται έντονα στο Σαν Σεμπαστιάν. Ο Ντέιβιντ Μόγιες λοιπόν φρόντισε να τελειώσει για φέτος με εντυπωσιακό τρόπο, καθώς οδήγησε τους Βάσκους στο 4-2 στην έδρα της Βαγιεκάνο. Η ομάδα του προηγήθηκε 0-2 (20’ Βέλα, 22’ Τσόρι Κάστρο), αλλά ισοφαρίστηκε (42’ Μπουένο, 64’ Μορθίγιο). Σε ένα λεπτό όμως (74’-75’) οι Αγκιρέτσε και Ελουστόντο καθάρισαν τη νίκη.