Λοκομοτίβ Μόσχας - Βόλγκα 3-0 (vid)

Η Λοκομοτίβ επιβλήθηκε εύκολα 3-0 της Βόλγκα στην Μόσχα και ανέβηκε ξανά στην κορυφή στο +1 από την Ζενίτ.

Η Λοκομοτίβ αποδείχθηκε… συνεπής στο ραντεβού της, καθώς επιβλήθηκε εύκολα και δίκαια 3-0 της Βόλγκα στην Μόσχα και 6 αγωνιστικές πριν το τέλος ανέβηκε και πάλι στην κορυφή και στο +1 από την Ζενίτ. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό και συνεχίζουν για την μεγάλη έκπληξη.

Οι παίκτες του Κούτσουκ μπήκαν δυνατά και πλησίασαν στο γκολ μόλις στο 4’, όταν ο Εντόι βρέθηκε στην περιοχή, γύρισε, όμως ο Παρέικο έβγαλε με τα πόδια. Ο Σενεγαλέζος επιθετικός απείλησε ξανά στο 20’, όταν μπήκε στην περιοχή, όμως το δυνατό του σουτ πέρασε άουτ, ενώ στο 24’ έκανε και την μεγάλη διαφορά. Ο Εντόι νίκησε τον Πόλτσακ στη μονομαχία, ο αμυντικός της Βόλγκα τον ανέτρεψε λίγο έξω από την περιοχή και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, καθώς ο διαιτητής Μπεζμπορόντοβ έκρινε ότι ήταν σε προφανή θέση για γκολ!

Το γκολ για την Λοκομοτίβ ήρθε στο 31’, όταν ο Κόβαλτσουκ ανέτρεψε τον Μαϊκόν εντός περιοχής και ο Σαμέντοβ έκανε το 1-0 από την άσπρη βούλα, παρά την προσπάθεια του Παρέικο. Στο 43’ ο γκολκίπερ της Βόλγκα έβγαλε δύσκολα το εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι του Μαϊκόν, όμως το δεύτερο γκολ ήταν θέμα χρόνου.

Τελικά, αυτό ήρθε με το ξεκίνημα της επανάληψης, όταν ο Σαμέντοβ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Μαϊκόν με σουτ στην κίνηση έκανε το 2-0. Το παιχνίδι είχε… τυπικό χαρακτήρα στη συνέχεια, με τους γηπεδούχους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο, να έχουν την κατοχή, να κάνουν συντήρηση δυνάμεων και να φτάνουν και στο 3-0 στο 71’ με τον Εντόι. Ο Σενεγαλέζος έφυγε στην αντεπίθεση μετά από πάσα του Μαϊκόν, πλάσαρε εύστοχα τον Παρέικο και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.