Αμκάρ Περμ - Λοκομοτίβ Μόσχας 0-0 (vid)

Η Λοκομοτίβ έμεινε στο 0-0 με την Αμκάρ στο Περμ και έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει στην κορυφή.

Τσερτσέσοβ και Κούτσουκ δίκαια θεωρούνται οι κορυφαίοι προπονητές για τη φετινή σεζόν. Η Αμκάρ υποδέχθηκε την Λοκομοτίβ στο Περμ, αποδείχθηκε άξιος αντίπαλος και το τελικό 0-0 κρίνεται σε γενικές γραμμές δίκαιο. Οι ομάδες κατάφεραν να εξουδετερώσουν η μία την άλλη και μετά από ένα ματς με λίγες φάσεις οι Μοσχοβίτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ξεφύγουν και άλλο στην κορυφή.

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο επιθετικοί στο πρώτο μέρος και μόνο από ατυχία δεν κατάφεραν να προηγηθούν. Έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Γκεοργκίεβ (6’), ενώ ο μέσος της Αμκάρ 4’ αργότερα εκτέλεσε το φάουλ, για να περάσει από όλους η μπάλα και να σταματήσει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Αμπάεβ! Οι φιλοξενούμενοι σιγά-σιγά ισορρόπησαν και προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το φορμάρισμα του Εντότι στην επίθεση. Ο Σενεγαλέζος ήταν κινητικός, δημιούργησε προβλήματα, όμως το πρώτο 45λεπτο πέρασε χωρίς την κλασική ευκαιρία για την Λοκομοτίβ. Η αμυντική λειτουργία της Αμκάρ ήταν υποδειγματική και το 0-0 έμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Κούτσουκ παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι, ειδικά μετά την είσοδο του Μπουσουφά. Κάποια μακρινά σουτ ήταν ό,τι καλύτερο είδαμε μέχρι το 75’, όταν οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό και πλησίασαν στο γκολ. Σαμέντοβ και Μπουσουφά είχαν καλές ευκαιρίες, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν στον ίδιο ρυθμό, όμως ήταν συγκεντρωμένοι και πειθαρχημένοι μέχρι το τέλος, με το 0-0 να παραμένει.