Ζενίτ - Τομ Τομσκ 0-0 (vids)

Η Ζενίτ έμεινε στο 0-0 με την Τομ Τομσκ στην Αγία Πετρούπολη, χάνοντας πολύτιμους βαθμούς. Πρώτη νίκη για την Ανζί, 1-0 την Ρούμπιν.

Γεμάτη εκπλήξεις η επανέναρξη της Πρέμιερ Λιγκ, με την Ζενίτ να μένει στο 0-0 με την Τομ Τομσκ στην Αγία Πετρούπολη. Οι φιλοξενούμενοι, που έκαναν την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση, μάλιστα, θα μπορούσαν να είχαν φύγει ακόμη και με τη νίκη, αν κάτω από τα δοκάρια των γηπεδούχων δεν ήταν ο Γιούρι Λοντίγκιν. Οι παίκτες του Σπαλέτι προσπάθησαν, έχασαν ευκαιρίες (κυρίως με Χουλκ και Ροντόν), όμως το τελικό αποτέλεσμα δίνει την ευκαιρία στην Λοκομοτίβ να μείνει μόνη στην κορυφή.

Ιγκνατόβιτς (11') και Νεχάιτσικ (36') έχασαν τις σημαντικότερες ευκαιρίες για τους φιλοξενούμενους, με τους γηπεδούχους να απειλούν κυρίως με μακρινά σουτ του Χουλκ. Η κατοχή για την Ζενίτ ξεπέρασε το 70% στο πρώτο μέρος, όμως αυτό από μόνο του, φυσικά, δεν φτάνει... Ο Ροντόν δεν είχε μπει στο κλίμα, με το 0-0 να παραμένει και τον Σπαλέτι να προβληματίζεται. Η εικόνα δεν άλλαξε στην επανάληψη. Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν με σχετική άνεση το μηδέν, με τον Ροντόν να χάνει μεγάλη ευκαιρία, όταν η κεφαλιά του πέρασε λίγο άουτ. Μετά το 75' οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ επικίνδυνοι στην αντεπίθεση και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες με τους Μπασκίροβ και Μπαζένοβ, όμως ο Λοντίγκιν ήταν σταθερός. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με την Τομ να παίρνει έναν υπερπολύτιμο βαθμό.

Με Μπουχάροβ και... Ετό η Ανζί
Επιτέλους νίκη για την Ανζί, η οποία επιβλήθηκε 1-0 της Ρούμπιν και έφτασε στο πρώτο τρίποντο της σεζόν! Ο Σάμουελ Ετό βρέθηκε στις εξέδρες δίπλα στον Κερίμοβ και οι Νταγκεστανοί με το πρώτο γκολ του Μπουχάροβ πήραν νίκη... ελπίδας. Ο ρυθμός δεν ήταν καλός, με τις πολλές απουσίες των φιλοξενούμενων να φαίνονται και με το παραπάνω. Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι έχασαν τις καλύτερες ευκαιρίες, με τους Σμόλοβ και Επουρεάνου. Το 0-0 παρέμεινε μέχρι το ημίχρονο, με την εικόνα να είναι ελαφρώς καλύτερη στην επανάληψη. Οι Νταγκεστανοί διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε χέρι του Κουζμίν, ενώ ο Σμόλοβ είχε φτάσει νωρίτερα πολύ κοντά στο γκολ για την Ανζί. Όσο περνούσε η ώρα, τόσο φαινόταν ότι οι φιλοξενούμενοι έχουν ως πρωταρχικό στόχο τον βαθμό, με τους παίκτες του Γκατζίεβ να πιέζουν. Τελικά, δικαιώθηκαν στο 82', όταν ο Μπουχάροβ από κοντά έκανε το 1-0.