Στο... σίδερο η Αρσεναλ (vid)

Γιώργος Καραμάνος

Ο Ζιρού (94') τράνταξε το δοκάρι και οι Κανονιέρηδες έμειναν στο 1-1 με την εκπληκτική Εβερτον, χάνοντας την ευκαιρία για το +7.

Ο Χάουαρντ Γουέμπ έχει κρατήσει λίγο παραπάνω από τα τρία λεπτά καθυστερήσεων που αρχικά υπέδειξε. Οι Κανονιέρηδες έχουν ακόμα μία ευκαιρία. Οι αμυντικοί της Εβερτον διώχνουν όπως όπως και ο Ολιβιέ Ζιρού από τα 25 μέτρα... μπουμπουνίζει με το εξωτερικό του αριστερού του το καλύτερο σουτ της καριέρας του. Η μπάλα διαγράφει μία περίεργη φαλτσαριστή τροχιά και τραντάζει τη συμβολή των δοκαριών. Ο ήχος ακούγεται ανακουφιστικά στα αυτιά του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ και σπάει το... τύμπανο του Αρσέν Βενγκέρ που πέφτει στην πολυθρόνα του πάγκου του. Το τελικό σφύριγμα είναι το επόμενο που ακούγεται και ο φωτεινός πίνακας παραμένει να γράφει 1-1 σε πείσμα του Γάλλου επιθετικού που δεν το πιστεύει. Η Αρσεναλ δεν έχει νικήσει και δεν έχει βρεθεί στο πολυπόθητο +7 από τους διώκτες της που θα ήταν μία σούπερ διαφορά στην πορεία προς τον τίτλο.

Δεν ευθύνεται όμως εκείνη και δεν μπορεί να της χρεωθεί σαν γκέλα. Η αντίπαλος της παίζει εξαιρετικά και παίρνει έναν πολύτιμο βαθμό για το δικό της όνειρο: τη σφήνα στην τετράδα, από την οποία απέχει μόλις ένα βαθμό. Τα Ζαχαρωτά θα αγγίξουν το 65% κατοχής στο Α' μέρος και με το δικό τους tiki taka θα μαντρώσουν τους γηπεδούχους στο δικό τους μισό του γηπέδου. Φάσεις όμως καλές δεν θα έχουν, καθώς τους λείπει η κάθετη πάσα. Αντιθέτως, θα φτάσουμε στο 43' για να δούμε την πρώτη σημαντική στιγμή των Λονδρέζων, όταν ο εκπληκτικός Χάουαρντ θα προλάβει τον Ζιρού σε τετ α τετ. Δύο λεπτά αργότερα και μετά από υπέροχο συνδυασμό Οζίλ, Ζιρού και Ράμσεϊ, ο Χάουαρντ θα πει και πάλι όχι.

Οπως πήγε στην ανάπαυλα η Αρσεναλ, έτσι φουριόζα βγήκε και στην επανάληψη, για να πιέσει. Στο 51' ο Καθόρλα αντί να σκοτώσει τον Χάουαρντ, απλά του δίνει απαλά τη μπάλα από μισό μέτρο και τρία λεπτά αργότερα θα έρθει η απάντηση των φιλοξενούμενων, με τον Σέζνι να σταματάει το σουτ του Πίενααρ. Στο 56' Ο Ράμσεϊ θα απογειωθεί, αλλά δεν θα μπορέσει να σκοράρει και ο Φλαμινί (71') από το ημικύκλιο θα ξύσει το αριστερό δοκάρι. Ξανά θα απαντήσει η Ενερτον, καθώς Λουκάκου, Οσμάν θα κρύψουν τη μπάλα, μα ο Σέζνι θα προλάβει τον Μιραλάς. Στο 80' όμως η μπάλα θα αναπαυτεί στα δίχτυα. Ο Ροζίτσκι θα κάνει τη σέντρα, ο Γουόλκοτ το γύρισμα, ο Ζιρού δεν θα μπορέσει, αλλά ο Οζίλ που έρχεται από πίσω θα καρφώσει το τόπι στον ουρανό της εστίας (4 γκολ, 6 ασίστ σε 12 ματς πρωταθλήματος).

Η χαρά ωστόσο, των Λονδρέζων θα κρατούσε μόλις τέσσερα λεπτά. Ο Ντεουλοφέου στην πρώτη επαφή του με τη μπάλα, θα κεραυνοβολήσει από πλάγια δεξιά για το 1-1 (2ο γκολ του στην Αγγλία). Στις καθυστερήσεις θα έρθει το δοκάρι του Ζιρού και το τέλος του αγώνα θα βρει την Εβερτον χωρίς νίκη στο γήπεδο της Αρσεναλ από το 1996. Οι Κανονιέρηδες πάλι παρέμειναν αήττητοι σε 13 διαδοχικά μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας. Ακόμα και με την ισοπαλία όμως είδαν τη διαφορά από την 2η θέση να αυξάνεται κατά έναν βαθμό (+5) και συνεχίζουν...

Αρσεναλ (Αρσέν Βενγκέρ): Σέζνι, Μέρτεσακερ, Κοσιελνί, Γκιμπς, Τζένκινσον, Αρτέτα, Γουίλσιρ (68' Ροζίτσκι), Ράμσεϊ (68' Γουόλκοτ), Οζίλ, Καθόλρα (68' Φλαμινί), Ζιρού

Εβερτον (Ρομπέρτο Μαερτίνεθ): Χάουαρντ, Γιαγκέλκα, Ντεστέν, Οβιέδο, Κόλεμαν, ΜακΚάρθι, Μπάρκλεϊ (92' Νέισμιθ), Μπάρι, Μιραλάς (79' Ντεουλοφέου), Πίενααρ (70' Οσμαν), Λουκάκου