Αφεντικό η Κιέβο (vid)

Με γκολ του Λαζάρεβιτς στο 92' η Κιέβο επικράτησε (0-1) της Ελλάς Βερόνα στο τοπικό ντέρμπι και ελπίζει σε καλύτερη συνέχεια.

Ο Εουτζένιο Κορίνι έκανε ντεμπούτο στον πάγκο της Κιέβο και δε θα μπορούσε να περιμένει κάτι καλύτερο στο τοπικό ντέρμπι. Το φαβορί ήταν η Ελλάς, που είναι στην 6η θέση, απέναντι στην ουραγό Κιέβο αλλά στο ξεκίνημα του ματς δε φάνηκε κάτι τέτοιο καθώς οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα και μάλιστα τους ακυρώθηκε -κακώς- κανονικό γκολ του Σέζαρ στο 5' επειδή ο βοηθός είδε οφσάιντ...

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου απέκτησε και η Βερόνα λόγο για να διαμαρτύρεται καθώς ο διαιτητής Γκουίντα δεν υπέδειξε τίποτα σε χέρι του Σέζαρ, με την Ελλάς να παίρνει τον έλεγχο στο δεύτερο ημίχρονο και να ψάχνει το γκολ. Οι Τόνι και Ιτούρμπε, όμως, δεν κατάφεραν να βρουν στόχο σε όσες ευκαιρίες τους παρουσιάστηκαν, με το 0-0 να διατηρείται ως τις καθυστερήσεις.

Τότε, στο 92', ο Χετεμάι έκανε το γύρισμα και ο Λαζάρεβιτς, που είχε μπει αλλαγή στο 59', με σουτ νίκησε τον Ραφαέλ για το 0-1! Με αυτή τη νίκη η Κιέβο παίρνει ψυχολογία και ελπίζει να καταφέρει να βγει σύντομα από τη ζώνη του υποβιβασμού ενώ η Βερόνα δείχνει να μην μπορεί να ανταποκριθεί στις προσδοκίες που δημιούργησε το εκπληκτικό ξεκίνημα της.