Εξάσφαιρη Μίλαν! (vid)

Η Μίλαν δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Σκεντίγια, την οποία σκόρπισε με 6-0 για να εξασφαλίσει από τώρα μία θέση στους ομίλους του Europa League.

Λίγο πριν τη σέντρα στη Serie A η Μίλαν ήταν εντυπωσιακή. Σε ακόμη ένα παιχνίδι-γιορτή οι ροσονέρι υποδέχθηκαν την Σκεντίγια, τη... φιλοδώρησαν με έξι γκολ και εξασφάλισαν από τώρα μία θέση στους ομίλους του Europa League. Οι παίκτες του Μοντέλα δεν είχαν διάθεση για δράματα και μπήκαν δυνατά από το ξεκίνημα.

Μόλις στο 13’ ο Αντρέ Σίλβα άνοιξε το σκορ, ενώ στο 25’ ο Μοντολίβο έκανε το 2-0. Μόλις 2’ αργότερα ήταν ξανά η σειρά του Πορτογάλου να βρει δίχτυα, κάνοντας το 3-0, σκορ που έμεινε μέχρι το ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με την ίδια διάθεση στην επανάληψη και πέτυχαν ακόμη τρία τέρματα με τους Μπορίνι (67’), Αντονέλι (68’) και Μοντολίβο (85’), φτάνοντας στην εμφατική νίκη.

Εύκολα η Έβερτον
Η Έβερτον δεν αντιμετώπισε και πολλά προβλήματα απέναντι στην Χάιντουκ, την οποία κέρδισε με 2-0, σε ματς που τις εντυπώσεις έκλεψαν οι Κροάτες οπαδοί και τα επεισόδια που δημιούργησαν. Τα ζαχαρωτά καθάρισαν από το πρώτο ημίχρονο με γκολ των Κιν (30’) και Γκουέγ (45’) και στη συνέχεια κατέβασαν ταχύτητα, με το 2-0 να μένει μέχρι το τέλος.

Βατερλό για Φενέρ και Άγιαξ, γκέλες για Λέγκια, Μαρσέιγ
Ένα από τα πιο εντυπωσιακά αποτελέσματα είχαμε στα Σκόπια, όπου η Βαρντάρ επιβλήθηκε με 2-0 της Φενέρμπαχτσε και έβαλε πολύ δύσκολα στους Τούρκους ενόψει της ρεβάνς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μπαρσεγκιάν στο 20’, έμειναν με 10 παίκτες στο 89’, αλλά κατάφεραν να φτάσουν και σε δεύτερο γκολ με απίθανο αυτογκόλ του Τοπάλ στις καθυστερήσεις! Ο Άγιαξ, αφού αποκλείστηκε από το Champions League, βρίσκεται μία ανάσα και από τον αποκλεισμό από το Europa. Η Ρόζενμποργκ κατάφερε να φύγει με νίκη 1-0 από το Άμστερνταμ χάρη στο γκολ του Αντεγκμπένρο, κάνοντας αποφασιστικό βήμα πρόκρισης.

Η Μαρσέιγ τα βρήκε ζόρικα στην Σλοβενία, αλλά έφυγε με ισοπαλία 1-1 και έχει τα πάντα στο χέρι της. Η Ντομζάλε αιφνιδίασε τους Μασσαλούς, παίρνοντας το προβάδισμα με τον Βέτριχ στο 12’, όμως ο Σανσόν στο 63’ έσωσε την ομάδα του. Χαρακίρι έκανε και η Λέγκια, που έμεινε στο 1-1 εντός έδρας με την Σέριφ. Οι Πολωνοί δεν βρίσκονται σε καλή κατάσταση, αλλά κατάφεραν να προηγηθούν στο 76’ με τον Χαμαλάινεν, όμως οι Μολδαβοί κατάφεραν να παγώσουν τη Βαρσοβία, ισοφαρίζοντας στο 87’ με τον Μπαγιάλα, κάνοντας την έκπληξη.