Μαρσέιγ - Ρεν 1-0: Στους «16» του Κυπέλλου με Γκεντουζί οι Μασσαλοί

Το γκολ του Ματέο Γκεντουζί ήταν αρκετό για τη Μαρσέιγ, η οποία υπέταξε με 1-0 τη Ρεν και πήρε το εισιτήριο για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Γαλλίας.

Την παρουσία της στους «16» του γαλλικού Κυπέλλου εξασφάλισε η Μαρσέιγ, η οποία «λύγισε» με 1-0 τη Ρεν στο «Βελοντρόμ». Δυνατά μπήκαν στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι που μόλις στο 10' είδαν την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαλινόφσκι να σταματά στο αριστερό κάθετο δοκάρι, ενώ οκτώ λεπτά μετά, το σουτ του Ταβάρες πέρασε λίγο άουτ. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 59ο λεπτό ο Γκεντουζί ο οποίος υποδέχθηκε την πάσα του Βερετούτ και σκόραρε με τελείωμα εντός περιοχής. Οι Ρενέ είχαν δύο καλές στιγμές να στείλουν το ματς στην παράταση, στο 81' αλλά και στις καθυστερήσεις με τον Ασινιόν, μα δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ της λύτρωσης, με τους Μασσαλούς τελικά να προχωρούν στον θεσμό.