Εθνική U17: Ισοπαλία με την Ουγγαρία και όλα κρίνονται στην τελευταία αγωνιστική

Η Εθνική Παίδων ήρθε ισόπαλη 1-1 με την αντίστοιχη της Ουγγαρίας και η πρόκρισή της θα κριθεί στην τελευταία αγωνιστική.

Η Εθνική Παίδων έμεινε στο 1-1 με την Ουγγαρία στο Sportpark Parkzicht στην Ολλανδία για τη 2η αγωνιστική του Elite Round του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Under 17 και η πρόκριση στα τελικά της διοργάνωσης θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική. Στο 30ο λεπτό ο Γιάννης Γκιτέρτσος άνοιξε το σκορ για την Εθνική μας μετά από ασίστ του Γκούμα. Στη συνέχεια του αγώνα, η Εθνική διαχειρίστηκε το προβάδισμα της, όμως στις καθυστερήσεις η Ουγγαρία βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με σκόρερ τον Komlósi στο 3ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Επόμενη αντίπαλος της Εθνικής, η Ολλανδία, την Τετάρτη 30 Μαρτίου (17:00) στο Sportpark Parkzicht-Uden.

Στο άλλο παιχνίδι του 1ου ομίλου η Ολλανδία αντιμετωπίζει τη Σλοβακία, επίσης στις 17:00. Στην τελική φάση της διοργάνωσης, προκρίνεται ο πρώτος του κάθε ομίλου, καθώς και οι 7 καλύτεροι δεύτεροι των 8 συνολικά ομίλων.

Ελλάδα (Α. Αλεξιάδης): Αγγελίδης, Γεωργιάδης, Δεληγιάννης, Αλεξίου, Κωττάς, Δρόσος (58' Αμπαρτζίδης), Λατίφης (58' Αδάμ), Γκούμας (83' Μαυρόπουλος), Καλοσκάμης (83' Μαρουτσής), Γκιτέρτσος (69' Τζίμας) και Φίλων.

Ουγγαρία (Ζ. Σζελέσι): Πέτσι, Μπόντναρ, Αλμάσι (70' Ποκς), Κόβακς, Σζάμπο, Κότσις, Μπόρος (70' Πέστι), Τοθ (46' Κόβακς), Καλοσκάνι (46' Κομλόσι), Μπαρκότζι (70' Κλάουτζ) και Λίσζτες.

Διαιτητές: Ν. Σίμοβιτς, Μ. Σίμοβιτς, Νιλς Βαν Κάμπεν και Γιάνικ Βαν Ντερ Λάαν.

Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής

Ελλάδα – Ολλανδία: 30/03/2022, 17:00, Sportpark Parkzicht-Uden.

Ουγγαρία – Σλοβακία: 30/03/2022, 17:00, De Wieën-Venray.

Διάβασε όλα τα τελευταία νέα της αθλητικής επικαιρότητας. Μάθε για όλους τους live αγώνες σήμερα που παίζουν σήμερα και δες τις αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας και της εβδομάδας μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.