Ραπίντ Βιέννης - Τιρόλ 5-2: Ξέσπασε η ομάδα του Φούντα, σκόρερ ο Πέτσος για τους φιλοξενούμενους

Μετά από τρεις σερί ήττες και τέσσερα ανεπιτυχή αποτελέσματα, η Ραπίντ ξεθύμανε απέναντι στην Τιρόλ (5-2), με τον Θάνο Πέτσο να χρίζεται σκόρερ για τους φιλοξενούμενους. Βασικός για 80' ο Ταξιάρχης Φούντας.

Τέλος στην πτωτική πορεία έδωσε η Ραπίντ Βιέννης του Ταξιάρχη Φούντα, με επιβλητική πεντάρα επί της Τιρόλ (5-2) στο «ελληνικό» ντέρμπι της αυστριακής Bundesliga. Και ήταν «ελληνικό» καθώς στην αντίπερα όχθη αγωνίστηκε βασικός ο άλλοτε διεθνής μέσος, Θάνος Πέτσος, ο οποίος, μάλιστα, χρίστηκε σκόρερ για τους φιλοξενούμενους για το 4-2 στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι Πράσινοι χρειάζονταν, όμως, οπωσδήποτε τη νίκη μετά από τέσσερα σερί ματς με κέρδος μόλις έναν βαθμό, ώστε να ξεκολλήσουν από τις τελευταίες θέσεις. Κάτι που πέτυχαν, χάρη σε χατ-τρικ του Κάρα και άλλα δύο γκολ από Γκρουλ και Κνασμίλνερ. Ο τελευταίος πέρασε στη θέση του Φούντα στο 80ο λεπτό, με τον Έλληνα επιθετικό να ξεκινά βασικός, αλλά να μη μπορεί να βρει δίχτυα εντός συνόρων μετά τις 8 Αυγούστου και το χατ-τρικ επί της Βόλφσμπεργκερ και γενικά από τις 26 Αυγούστου και τα playoffs του Europa League κόντρα στη Ζόρια.