Άβτοντορ - Χίμκι 85-82: Κατάρρευση στο φινάλε και νέα ήττα

Η Χίμκι... κατέρρευσε στο τέταρτο δεκάλεπτο κι εν τέλει ηττήθηκε από την Άβτοντορ με σκορ 85-82 για τη VTB League.

H ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις παρατάχθηκε κόντρα στην Άβτοντορ δίχως τους Μόνια, Μπέρτανς και Γιόβιτς και πλέον έχει ρεκόρ 2-4 στη VTB League ενώ ακολουθεί η εντός έδρας αναμέτρηση με τον Ερυθρό Αστέρα (30/10) για την 6η αγωνιστική της EuroLeague.

Η Χίμκι διατηρούσε το προβάδισμα ως το 30' (56-65) όμως οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 29-17 στο τέταρτο δεκάλεπτο κι έφτασαν στη νίκη, έχοντας ως κορυφαίο τον Νέιτ Μέισον (23π., 5ασ.).

Για τους φιλοξενούμενους, ο Αλεξέι Σβεντ σκόραρε 17 πόντους ενώ έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της VTB League που έφτασε τους 3.000 πόντους στη λίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 38-44, 56-65, 85-82.