Χίμκι - Κάλεβ 92-74: Ο φοβερός Γερέμπκο έπαιξε και για τις... επτά απουσίες!

Παρά τα πολλά προβλήματα, τις επτά απουσίες και την ήττα που είχε προηγηθεί από τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ η Χίμκι κατάφερε να... ορθοποδήσει και να φτάσει στην εύκολη νίκη κόντρα στην Κάλεβ με 92-74!

Εκείνος που πήρε την κατάσταση στα χέρια του και έπαιξε για όλους τους απόντες ήταν ο Γιόνας Γερέμπκο, ο οποίος τελείωσε το ματς έχοντας 30 πόντους με 7/11 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 10 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Ιγκόρ Βιάλτσεφ, ο οποίος στα 30 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ είχε 21 πόντους με 5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/5 βολές και 5 τελικές πάσες.

Να σημειωθεί ότι δεν αγωνίστηκαν οι τραυματίες Σβεντ, Μονρό, Γιόβιτς, ο ΜακΚόλουμ ο οποίος δεν έχει ενσωματωθεί ακόμα στην Χίμκι, αλλά και ο Μίκι, Τίμα και Βορόνοφ, οι οποίοι βρέθηκαν θετικοί στον κορονοϊό.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 51-46, 70-56, 92-74