Νταρουσάφακα - Φενέρμπαχτσε 71-74: Ο «ψύχραιμος» Σλούκας της χάρισε το Κύπελλο

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Ο Κώστας Σλούκας (15π., 5ρ., 4ασ., 6λ.) με 6/6 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα χάρισε τη νίκη στη Φενέρμπαχτσε επί της Νταρουσάφακα με 71-74.

Η Φενέρμπαχτσε σε έναν αμφίρροπο τελικό πανηγύρισε το Κύπελλο Τουρκίας επικρατώντας της Νταρουσάφακα με 71-74. Κομβικός ο Κώστας Σλούκας με 6/6 βολές στο τελευταίο λεπτό.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια. Το άγχος έφερνε και στις δύο ομάδες υπερβολικά χαμηλά ποσοστά ενώ ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ χαμηλός με λίγες κατοχές.

Στο 38' το σκορ ήταν 66-66 και οι λεπτομέρειες θα έκριναν το τρόπαιο. Ο Βέσελι με 66-68 και λίγα δευτερόλεπτα μετά υπήρξε ένταση με τον Τσέχο σέντερ και τον Χάμιλτον της Νταρουσάφακα. Οι διαιτητές έκαναν «δώρο» την κατοχή στη Φενέρμπαχτσε (θα έπρεπε να είναι βολές της Νταρουσάφακα) και ο Σλούκας με 2/2 βολές έστειλε την ομάδα του στο +4 (66-70).

Ο Ντεμίρ με τρίποντο από τα 7.5 μέτρα μείωσε σε 69-70 και στη συνέχεια ο Σλούκας έκανε ξανά 2/2 βολές (69-72). Η άμυνα της Φενέρ οδήγησε τον Οζμιζράκ σε lay up, αλλά πάλι ο Σλούκας ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών χαρίζοντας το Κύπελλο στην ομάδα του.

Ο Σλούκας είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 6 λάθη. Πολύ καλοί και οι Ντατόμε και ΝτεΚολό που σκόραραν από 15 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 30-30, 49-47, 71-74

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΤΟΥΡΚΙΑ Τελευταία Νέα