Καρσίγιακα - Φενέρμπαχτσε 74-72: Τους «ξέρανε» το buzzer beater του Εμ Μπαγιέ (vid)

Ένα τρίποντο στη λήξη του χρόνου από τον Αμαντού Εμ Μπαγιέ έδωσε τη νίκη στην Καρσίγιακα απέναντι στη Φενέρμπαχτσε με 74-72.

Η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε ακόμη και με διαφορά 14 πόντων στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας σταθερά διψήφιο πλεονέκτημα, σε μία κατάμεστη αρένα από φίλους της Καρσίγιακα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η γηπεδούχος όχι μόνο ανέτρεψε το σκορ, αλλά πήρε και κεφάλι με 64-57 χάρη σε ένα σερί 8-0.

Η Φενέρ έκλεισε τη διαφορά και το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι το φινάλε. Ο Μαχμούτογλου (29π.) ισοφάρισε με τρίποντο σε 71-71 και ο ίδιος παίκτης με δίποντο, 9 δεύτερα πριν το φινάλε, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Τζόρτζεβιτς (72-71).

Στην τελευταία φάση ήρθε ο Εμ Μπαγιέ (24π.) για να μην αφήσει κανένα περιθώριο αντίδρασης στη Φενέρ. Ο Γάλλος γκαρντ το πανηγύρισε έξαλλα, ενώ στον αγωνιστικό χώρο μπήκαν και φίλοι της Καρσίγιακα.

Για τη Φενέρ ο Πιέρια Χένρι είχε 11 πόντους, ενώ για την Καρσίγιακα οι Κόλσον και Ντουρμάζ μέτρησαν από 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 34-38, 51-51, 72-74