ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ - ΜΑΛΑΓΑ 103-93: Καλάθης και Χίγκινς γύρισαν το -20 για την πρόκριση! (vid)

Μιχάλης Γκιουλένογλου

Η Μπαρτσελόνα χρειάστηκε την παράταση για να αποκλείσει την πεισματάρα Μάλαγα του Φώτη Κατσικάρη, και ενώ οι Καταλανοί βρέθηκαν στην αρχή του αγώνα, πίσω στο σκορ με 29-9! Στα ημιτελικά με την Μπασκόνια η ομάδα του Γιασικεβίτσιους.

Η Μάλαγα έβαλε δύσκολα στην Μπαρτσελόνα. Ο Σάρας Γιασικεβίτσιους έγινε έξαλλος πολλές φορές, βλέποντας τους παίκτες του να μένουν πίσω στο σκορ με 15-7 και 29-9! Σταδιακά, οι Καταλανοί μάζεψαν τη διαφορά και με ένα σερί 11-0 στην τελευταία περίοδο, πέρασαν μπροστά στο σκορ με 73-68. Ούτε εκεί η Μάλαγα είπε την τελευταία της κουβέντα. Καθοδηγούμενη από τον Μπριθουέλα (33π.) έκανε το δικό της σερί, 10-0 και πήρε ξανά το προβάδισμα (80-79). Μία χαμένη βολή και το δίποντο του Αμπρομάιτις οδήγησαν το ματς στην παράταση.

Εκεί η Μπαρτσελόνα πήρε διαφορά 5 πόντων, 98-93, με τους Μπριθουέλα και Κατσικάρη να δέχονται τρεις τεχνικές ποινές για διαμαρτυρία. Αιτία το επιθετικό φάουλ που σφυρίχτηκε εις βάρος του Μπριθουέλα στην άμυνα του Χίγκινς. Ο Κατσικάρης μάλιστα αποβλήθηκε με διπλή τεχνική ποινή.

Ο Χίγκινς μέτρησε 22 πόντους, ο Καλάθης 17 και 5 ασίστ, ο Μίροτιτς 16, ο Αμπρίνες 11 και ο Ντέιβις 10 για την Μπάρτσα. Στον ημιτελικό του Σαββάτου (13/2) η Μπαρτσελόνα θα αντιμετωπίσει την Μπασκόνια.

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 39-44, 60-65, 88-88 (κ.α.), 13-93 (παρ.)

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΙΣΠΑΝΙΑ Τελευταία Νέα