Τενερίφη - Μπαρτσελόνα 83-87: Διά πυρός και... Αμπρίνες

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Η Μπαρτσελόνα νίκησε την Τενερίφη με 83-87 έχοντας σε καλή βραδιά τους Αμπρίνες (16π.) και Μίροτιτς (18π.).

Η Μπαρτσελόνα πέρασε με μεγάλη δυσκολία από την έδρα της Τενερίφης επικρατώντας με 83-87.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Καταλανοί έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και πήγαν στα αποδυτήρια με 10 πόντους διαφορά. Στην τρίτη περίοδο όμως ο Σερμαντίνι και ο Χουέρτας αναστάτωσαν την άμυνα του Πέσιτς και ισοφάρισαν στους 58 πόντους (28'). Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να πάρει μία μικρή διαφορά, αλλά ο Σάλιν ισοφάρισε σε 81-81 στο 38'. Στο τελευταίο δίλεπτο Μίροτιτς και Τόμιτς βρήκαν τρόπο να σκοράρουν (83-85) σε αντίθεση με τον Σάλιν που αστόχησε στο τρίποντο για τη νίκη.

Η Μπαρτσελόνα είχε σε καλή βραδιά τους Μίροτιτς (18π., 5ρ.), Αμπρίνες (16π., 5ρ.) και Ντέιβις (14π., 6ρ.).

Για την Τενερίφη πρωταγωνίστησαν οι Σερμαντίνι (20π., 6ρ.), Σάλιν (24π.) και Χουέρτας (9π., 11ασ.).

Ο Μπόγρης σε 11:56 πρόσφερε 4 πόντους (2/2δ.), 2 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 40-50, 58-64, 83-87