Μπαρτσελόνα - Μπιλμπάο 92-94 παρ.

Κάτια Πετροπούλου

Η Μπιλμπάο εμφανίστηκε αποφασισμένη να πάρει τη νίκη στην έδρα της Μπαρτσελόνα, που θα της εξασφάλιζε την παρουσία της στο Copa del Rey, και τα κατάφερε, έστω κι αν χρειάστηκε την παράταση (92-94).

Οι παίκτες του Άλεξ Μουμπρού έδειξαν πάθος και θέληση στο «Palau Blaugrana», ζόρισαν την Μπαρτσελόνα μέχρι τέλους και κατάφεραν να φύγουν με το «διπλό», που τους έβαλε στο Copa del Rey.

Οι «μπλουγκράνα» είχαν πάρει προβάδισμα στο ημίχρονο (41-32), αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεσή τους στην τρίτη περίοδο και ισοφάρισαν (62-62, 30'). Η Μπιλμπάο δεν τα παράτησε, ο Λάμερς έκανε το 84-84, με δύο δευτερόλεπτα να απομένουν για το τέλος και ο Μίροτιτς έχασε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του στη λήξη.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Ρουσέλ έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην Μπιλμπάο (88-92, 4') με δύσκολο καλάθι, ο Ντιλέινι ευστόχησε από τα 6.75μ (91-92), ο Μαρτίνεθ έκανε το 91-94, με έξι δευτερόλεπτα για το τέλος. Σε εκείνο το σημείον, ο Ντιλέινι πήγε στην γραμμή των βολών, καθώς ο Μπράουν τού έκανε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο, και ο Αμερικανός ευστόχησε σε 1/3, με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν τη νίκη (92-94, 45').

Για τους νικητές, ο Μπουτέγι είχε 20 πόντους, ο Λάμερς 18, ο Μπράουν 13 και ο Μαρτίνεθ 12.

Για την Μπαρτσελόνα, ο Μίροτιτς σημείωσε 24 και πήρε 9 ριμπάουντ, ο Ντιλέινι μέτρησε 15 και ο Χίγκινς 14.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 41-32, 62-62, 84-84 (κ.α.), 92-94 (παρ.).