Μπανταλόνα - Μούρθια 104-93: Ο Ζήσης νικητής στην... ελληνική μάχη

Η Μπανταλόνα του Ζήση επικράτησε με 104-93 της Μούρθια των Λαρεντζάκη και Σάκοτα.

Η Μπανταλόνα πατώντας το γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο πανηγύρισε τη νίκη επί της Μούρθια με 104-93.

Καμία ομάδα δεν έδειξε στο πρώτο ημίχρονο διάθεση να αμυνθεί. Αμφότερες εκμεταλλεύτηκαν το συγκεκριμένο στοιχείο και με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχούσαν συνέχεια. Η Μούρθια με τους Μπούκερ και Έντι βρέθηκε μπροστά με 4-17 (6'), όμως οι γηπεδούχοι χάρη στους Σλοβένους της (Πρέπελιτς, Όμιτς) αντέδρασε και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 54-46.

Οι δύο Αμειρκανοί των φιλοξενούμενων δεν είχαν τρόπο να αντιμετωπιστούν και χάρη σε αυτούς ισοφάρισαν σε 64-64, όμως Ζήσης και Όμιτς με συνεχόμενα καλάθια και συνεργασίες επανέφεραν τη Μπανταλόνα σε θέση ισχύος (74-67, 30').

Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν σε καμία περίπτωση το ματς αν τους ξεφύγει από τα χέρια, έδειξαν συνέπεια φτάνοντας τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο πόντων και τη διατήρησαν μέχρι την κόρνα της λήξης.

Ο Ζήσης είχε 14 πόντους (7/10δ.), 6 ασίστ κι ένα λάθος.

Ο Λαρεντζάκης πρόσφερε στην ομάδα του 3 πόντους (0/1δ., 1/2τρ.), μία ασίστ κι ένα λάθος ενώ ο Σάκοτα τελείωσε με 4 πόντους (1/3τρ., 1/1β.), μία ασίστ κι ένα λάθος.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 54-46, 74-67, 104-93