Τυνησία-Βραζιλία 57-83: Ο Μπενίτε «καθάρισε» τη μισή πρόκριση

Γιώργος Κούβαρης

Η Βραζιλία δεν είχε πρόβλημα απέναντι στην Τυνησία στο Προολυμπιακό του Σπλιτ και επικράτησε εύκολα στο πρώτο ματς των ομίλων με 83-57.

Εκτός συγκλονιστικού απρόοπτου η Βραζιλία είναι η μία ομάδα που πήρε τη πρόκριση για την Β' φάση του Προολυμπιακού καθώς έκανε φύλλο και φτερό την Τυνησία στο πρώτο παιχνίδι του Σπλιτ με 83-57.

Η ομάδα του Αλεκσάνταρ Πέτροβιτς δεν είχε κανένα πρόβλημα στο παιχνίδι από το πρώτο δεκάλεπτο και μετά (21-21). Με επιμέρους 22-10 στην δεύτερη περίοδο η Βραζιλία έφτασε στο +12 με τη λήξη του ημιχρόνου (31-43) μετατρέποντας το υπόλοιπο ματς σε τυπική διαδικασία.

Ο Βίτορ Μπενίτε ήταν ο καλύτερος του αγώνα έχοντας 15 πόντους με 3/5 δίποντα και 3/6 τρίποντα, ενώ «διψήφιοι» ήταν και οι Χετσχάιμερ (11π.) και Μέιντλ (10π.). Για την ακρίβεια σκόραραν και οι 11 παίκτες της Βραζιλίας που πάτησαν παρκέ ενώ είχαν 20/30 δίποντα και 12/28 τρίποντα.

Για την Τυνησία ο... γνώριμος Σαλάχ Μεζρί σημείωσε 12 πόντους με 7 ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Μαρνάουι με 13 πόντους και 5/11 εντός παιδιάς.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 31-43, 46-64, 57-83