Σερβία - Τουρκία 77-76: Μεγάλο βήμα πρόκρισης στο Παγκόσμιο με Γκούντουριτς

Νίκος Καρφής

Η Σερβία πήρε τη ματσάρα με την Τουρκία με 77-76 και έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης στο Παγκόσμιο. Στον όμιλο βρίσκεται και η Εθνική μας.

Σε μια ματσάρα για τα προκριματικά του Παγκοσμίου, η Σερβία επικράτησε με 77-76 της Τουρκίας, ανέβηκε στο 5-3 και έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης στο Παγκόσμιο. Η ομάδα του Αταμάν έπεσε στο 3-5 και πλέον δυσκόλεψε πολύ το έργο της.

Για τους νικητές ο Γκούντουριτς είχε 18 πόντους και τις δύο βολές νίκης, ενώ 16 πρόσθεσε ο Ρίστιτς. Από την άλλη 22 είχε ο Γουίλμπεκιν και 18 ο Μπιτίμ. O Γουίλμπεκιν ήταν μοιραίος στο τέλος, αφού αστόχησε στο σουτ που θα έδινε το σπουδαίο διπλό στην Τουρκία.

Υπήρξε μεγάλη ένταση μεταξύ Αταμάν και Πέσιτς με τους δύο να ανταλλάσουν... κουβέντες για πάνω από ένα λεπτό.

Το ματς

Το ματς ήταν αμφίρροπο στο πρώτο ημίχρονο και καμιά ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με τον Χαζέρ να διαμορφώνει το αποτέλεσμα ημιχρόνου (37-34). Το σκηνικό δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο με τις δύο ομάδες να ανταλλάσουν καλάθια και τον Γουίλμπεκιν να γράφει το 54-54 στο 30' με δύο βολές.

O Γουίλμπεκιν με τρίποντο έκανε το 66-70 στο 34'. Ο Γκούντουριτς με 2/2 βολές έκανε 77-76 στο 39'. Ο Σιπάχι έκανε λάθος στα 32 δευτερόλεπτα. Ο Μίτροβιτς έκανε λάθος με τη σειρά και η Τουρκία είχε την τελευταία επίθεση. Ο Γούιλμπεκιν πήρε την επίθεση, αλλά αστόχησε με τη Σερβία πήρε μια μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 37-34, 54-54, 77-76