Ισλανδία - Ουκρανία 91-88: Το άστρο του Φρίντρικσον κράτησε ζωντανό το όνειρο του Παγκόσμιου

Η Ισλανδία (3-3) πήρε το θρίλερ κόντρα στην Ουκρανία (1-5), αντίπαλο της Ελλάδας στο EuroBasket 2022, με σκορ και διατήρησε τις ελπίδες της για πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Η Ισλανδία κρατούσε σφιχτά τη νίκη στα χέρια της. Μόνο που η πεισματάρα Ουκρανία έστειλε το δικό της μήνυμα στις ομάδες που θα την αντιμετωπίσουν στο επερχόμενο EuroBasket 2022, όπου ανάμεσά τους βρίσκεται και η Ελλάδα.

Οδήγησε το ματς στην παράταση, μολονότι ξεκίνησε την η περίοδο με χάντικαπ 8 πόντων (63-55).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Έλβαρ Φρίντρικσον σημείωσε 7 από τους 27 πόντους του (7/11 διπ., 1/6 τριπ., 10/11 βολές) και οδήγησε την Ισλανδία σε μία μεγάλη νίκη. Ο Έικοξ πρόσθεσε 14 πόντους και ο Μπιόρνσον 13 για τους νικητές.

Για την Ουκρανία, η οποία έχασε την ευκαιρία να στείλει το ματς σε 2η παράταση με χαμένο μακρινό τρίποντο του Τσατσένκο, ο Μικάιλιουκ είχε 19 πόντους και ο Ζοτόφ 12.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 36-41, 63-55, 80-80 (καν. αγώνας), 91-88 (παρ.)