Σερβία - Τσεχία 90-81

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Η Σερβία νίκησε την Τσεχία με 90-81 και τερμάτισε στην 5η θέση. Ο γκαρντ των Κινγκς τελείωσε με 31 πόντους!

Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβτς δεν είχε αντίπαλο και με 31 πόντους χάρισε τη νίκη στη Σερβία επί των Τσέχων (90-81) και μαζί την 5η θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Εξαιρετική παρουσία οι Τσέχοι (6οι στον κόσμο) για 25 λεπτά του παιχνιδιού.

Οι δύο ομάδες απελευθερωμένες από το άγχος και την πίεση του αποτελέσματος ξεκίνησαν με πολύ καλά ποσοστά . Μπογκντάνοβιτς και Σατοράνσκι πρωταγωνιστούσαν στον τομέα της επίθεσης (20-20, 10΄).

Τα 4/4 τρίποντα του Πέτερκα έδωσαν προβάδισμα στους Τσέχους (28-38, 16') και δεν έμειναν εκεί αφού με νέο εύστοχο σουτ πίσω από τα 6.75 βρέθηκαν στο +13 (30-43, 18').

Οι Σέρβοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι στο τρίτο δεκάλεπτο και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Στην επίθεση Μπογκντάνοβιτς και Λούτσιτς βρήκαν σκορ από τη γραμμή των τριών πόντων και μείωσαν πολύ γρήγορα σε 49-51 (22'). Οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς είχαν βρει ρυθμό και η αντεπίθεσή τους έπιασε τόπο (64-58, 28΄).

Ο Μπογκτανοβιτς ήταν ασταμάτητος, ευστοχούσε από κάθε σημείο με αποτέλεσμα η Σερβία να πάει στο +15 (79-64, 33'). Η συνέχεια του αγώνα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, οι προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς «παγκίτες» και η κόρνα της λήξης βρήκε τους Σέρβους στην πέμπτη θέση του κόσμου.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Σερβία τελείωσε με 43 ριμπάουντ, 22 ασίστ και 10 εύστοχα τρίποντα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς σε 34:18 είχε 31 πόντους (3/5δ., 7/12τρ., 4/4β.), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη και 2 κλεψίματα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γιόβιτς είχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Καλός κι ο Μιλουτίνοφ με 14 πόντους (6/6δ., 2/2β.) και 7 ριμπάουντ. Τα ίδια κι ο Γιόκιτς (7π., 14ρ., 7ασ.).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Άστοχος ο Χρούμπαν με 4/11 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με επιμέρους σκορ 28-12, αλλάζοντας πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού μέχρι τότε.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η άλεϊ ουπ συνεργασία των Γιόκιτς και Μιλουτίνοφ για το 86-70. τρομερή συνεργασία.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι Σέρβοι την 5η θέση, περίμεναν πολλά περισσότερα. Οι Τσέχοι τίποτα απολύτως.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 41-50, 69-62, 90-81