Γερμανία – Καναδάς 82-76: Με υπογραφή... Σρέντερ!

Γιώργος Κούβαρης
Η Γερμανία επικράτησε του Καναδά στο τελευταίο ματς του Παγκοσμίου Κυπέλλου με 82-76 χάρη στην φοβερή απόδοση του Ντένις Σρέντερ, ο οποίος έχασε το triple double για... μία ασίστ (21π., 10ριμπ., 9ασ.)

Από τη στιγμή που τόσο η Γερμανία όσο και ο Καναδάς είχαν εξασφαλίσει τη συμμετοχή τους στα Προολυμπιακά τουρνουά, η μεταξύ τους αναμέτρηση δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον. Παρόλα αυτά όλα τα βλέμματα είχαν στραφεί πάνω στον Ντένις Σρέντερ, ο οποίος λίγο έλειψε να γίνει ο πρώτος παίκτης στην ιστορία των Παγκοσμίων Κυπέλλων που θα σημείωνε «triple double».

Συγκεκριμένα τελείωσε το ματς έχοντας 21 πόντους με 4/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10/12 βολές, 10 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα και 5 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής. Πολύ καλή και η απόδοση του Μαξιμίλιαν Κλέμπερ ο οποίος είχε 20 πόντους με 7/10 εντός παιδιάς. Για λογαριασμό του Καναδά, ο Κάιλ Ουίλτζερ είχε 18 πόντους αλλά με μόλις 3/14 τρίποντα (!) ενώ με 15 πόντους (6/7 δίποντα) και 9 ριμπάουντ τελείωσε το ματς ο Κεμ Μπιρτς.

Το ματς

Το παιχνίδι είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Βέβαια στο πρώτο δεκάλεπτο η Γερμανία είχε ανεβάσει στροφές και είχε προηγηθεί και με επτά πόντους διαφορά (17-10) λίγο πριν από το τέλος της περιόδου (17-12). Η συνέχεια ωστόσο έμελλε να ήταν τελείως διαφορετική, αφού ο Καναδάς έκανε την ολική ανατροπή. Με αντεπίθεση διαρκείας, πραγματοποίησε ένα επιμέρους 23-10 και προηγήθηκε με 33-27 τρία λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο έκλεισε με σερί 9-0 των Γερμανών (36-33).

Στο δεύτερο μισό υπήρχε αρκετή ισορροπία στο ματς και παρά το +9 των Καναδών στο 28' (47-56) η Γερμανία κατάφερε να ανατρέψει με τη σειρά της την κατάσταση και με... δικό της 9-0 να φέρει το ματς στα ίσια (56-56) με τη λήξη της 3ης περιόδου. Τα πάντα κρίθηκαν στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο. Μετά το 66-66 του 32' τα «πάντσερ» και δη ο Σρέντερ άρχισαν να ανεβάζουν τον δείκτη του σκορ και με ένα επιμέρους 12-6 προηγήθηκαν με 78-71 και έκτοτε δεν έχασαν το προβάδισμα στο σκορ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Γερμανία είχε περισσότερα ριμπάουντ (47-41), ήταν εύστοχη από τη γραμμή των βολών (25/31) και ένα δίδυμο παικτών που δεν μπόρεσε ο Καναδάς να σταματήσει.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντένις Σρέντερ έφτασε μια... ασίστ μακριά από το triple double έχοντας 21 πόντους με 4/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10/12 βολές, 10 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα και 5 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μαξιμίλιαν Κλέμπερ είχε 20 πόντους με 5/6 δίποντα. 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές και 4 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Εκτός ματς ο Κέβιν Πάνγκος ο οποίος είχε 1 πόντο με 0/8 εντός παιδιάς!

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το ξεκίνημα της Γερμανίας στην τελευταία περίοδο, όταν και πήρε τα ηνία του αγώνα μέχρι το τέλος.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το φοβερό alley oop κάρφωμα του Κλέμπερ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Γερμανία τα 19 λάθη και το 45% στα δίποντα, ενώ ο Καναδάς το 23% στα τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 36-33, 56-56, 82-76