Πολωνία - Αργεντινή 65-91: Πρώτη και πολύ καλύτερη η Αργεντινή!

Νίκος Καρφής
Η Αργεντινή... διέλυσε με 91-65 την Πολωνία και κατέκτησε την πρωτιά του ομίλου, έχοντας τον Σκόλα σε κέφια (21 πόντοι). Οι δύο ομάδες περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους (Ισπανία ή Σερβία) στην 8άδα.

Έπαιξε όμορφο μπάσκετ και δεν αντιμετώπισε πρόβλημα η Αργεντινή.

Η ομάδα του Καμπάτσο επικράτησε με 91-65 της Πολωνίας και πήρε την πρώτη θέση του ομίλου, αφήνοντας 2η την Πολωνία. Οι δυο ομάδες περιμένουν να μάθουν αντίπαλο στην 8άδα (Ισπανία ή Σερβία).

Για τους νικητές ο Σκόλα είχε 21 πόντους, ενώ στον αντίποδα 16 είχε ο Σλότερ.

Ο Σκόλα πέρασε 2ος σε συμμετοχές στην ιστορία των Παγκοσμίων, συνεχίζοντας να γράφει τον μύθο του με την Αλμπισελέστε.

Το ματς

Η Αργεντινή μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 7-14 με το καλάθι του Καμπάτσο. Ο γκαρντ της Ρεάλ βρήκε όμορφα τον Μπρουσίνο στον αιφνιδιασμό και ο τελευταίος έγραψε το 11-16 στο 8'. Καμπάτσο και Ντελιά εφάρμοζαν έξοχα το pick n roll και βοήθησαν να αποδιοργανωθεί η άμυνα των Πολωνών. Η ομάδα του Τέιλορ απάντησε για το 14-18 με τον Σλότερ στο 9'.

Η παρέα του Καμπάτσο έκανε ότι ήθελε στο δεύτερο δεκάλεπτο και εκτόξευσε τη διαφορά στους 11 (15-26) με τον Μπρουσίνο. Οι Πολωνοί δεν μπορούσαν να αντιδράσουν με τίποτα και ο Ντελιά συνέχισε να τους πληγώνει , γράφοντας το 23-40 στο 18'. Τελικά το ημίχρονο έκλεισε στο +15 (27-42) με τον Σλότερ να μειώνει. Οι Πολωνοί είχαν 13 λάθη στο πρώτο ημίχρονο.

Η κατάσταση δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Καμπάτσο να γράφει το 37-60 στο 27'. Με τον Σοκολόφσκι, η Πολωνία έκανε το 41-60 στο τέλος του δεκαλέπτου. Οι Αργεντίνοι είχαν 19 ασίστ στα 30 πρώτα λεπτά του ματς.

Η Αργεντινή πετούσε στο ματς και το σκορ έγραψε με 52-79 με το τρίποντο του Σκόλα στο 37'. Η ομάδα του Σκόλα δεν είχε πρόβλημα να πάρει την πρωτιά με το τελικό 91-65 να τα λέει όλα για την εικόνα του ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Αργεντινή είχε 30/43 δίποντα, μέτρησε λιγότερα λάθη (14 αντί 23), ενώ καθάρισε το ματς από το τρίτο δεκάλεπτο (41-70).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑΣκόλα είχε 21 πόντους και 6 ριμπάουντ, κάνοντας εξαιρετικό ματς.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»Ντελιά με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Καμπάτσο με 7 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Κόζαρεκ ήταν άποντος, έχοντας 0/5 σουτ και δεν βοήθησε καθόλου.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Οι Αργεντίνοι τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +29 (41-70) και το ματς είχε κριθεί

ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: H ασύλληπτη πάσα του Καμπάτσο από τη μία άκρη στην άλλη

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι Αργεντίνοι τίποτα, ενώ οι Πολωνοί τα 23 λάθη, το 24/63 εντός πεδιάς και το 7/24 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 27-42, 41-70, 65-91