Δομινικανή Δημοκρατία – Γαλλία 56-90: «Καθάρισαν» με την πρωτιά οι «τρικολόρ»

Με τους Ντε Κολό και Γκομπέρ να ξεχωρίζουν, η Γαλλία δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει την Δομινικανή Δημοκρατία με 90-56 και να κατακτήσει την πρώτη θέση του 7ου ομίλου.

Γαλλία και Δομινικανή Δημοκρατία μπορεί να μην είχαν το άγχος της πρόκρισης ωστόσο στο μεταξύ τους παιχνίδι «παιζόταν» η πρώτη θέση του ομίλου. Η ομάδα του Βενσάν Κολέ επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει των αντιπάλων της με 90-56 και να «μεταφέρει» το 3-0 στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ο Νάντο Ντε Κολό με 15 πόντους (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές) ήταν ο πρώτος σκόρερ των «τρικολόρ» ενώ ο Ρούντι Γκομπέρ έφτασε κοντά στο «double-double» έχοντας 13 πόντους με 5/5 δίποντα και 8 ριμπάουντ. «Διψήφιοι» ήταν επίσης και οι Λεσόρ (11π.) και Φουρνιέ (10π.) ενώ για τους Δομινικανούς ξεχώρισε μόνο ο Βίκτορ Λιζ (12π., αλλά και 6 λάθη).

Το ματς

Η Γαλλία έσπευσε να «καθαρίσει» από πολύ νωρίς με την υπόθεση της νίκης! Χάρη στην εξαιρετική της άμυνα κατάφερε να περιορίσει τους Δομινικανούς σε μονοψήφιο αριθμό πόντων στην πρώτη περίοδο (8-18) και να πάρει από τη πρώτη στιγμή τα ηνία του αγώνα. Ντε Κολό και Λεσόρ ήταν εκείνοι που έδωσαν το σύνθημα για την μεγάλη επίθεση των «τρικολόρ», οι οποίοι ολοένα και μεγάλωναν τον δείκτη του σκορ. Είναι χαρακτηριστικό ότι με ένα επιμέρους 23-7 η διαφορά έφτασε στο +26 για την Γαλλία (15-41) η οποία ήταν το απόλυτο αφεντικό του ματς.

Το ημίχρονο έκλεισε με την διαφορά στους 22 πόντους για την ομάδα του Βενσάν Κολέ έχοντας 56% στα τρίποντα (5/9) σε αντίθεση με την Δομινικανή Δημοκρατία που μετρούσε μόλις 17% έξω από τα 6.75 μέτρα (2/12). Και να 'ταν μόνο αυτό; Εκτός των άλλων είχε και το «φτωχό» 22% στα δίποντα με 4/18 , όπερ και σημαίνει μόλις 6/30 εντός παιδιάς στο πρώτο μισό του αγώνα.

Όπως ήταν αναμενόμενο το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε μια τυπική διαδικασία για τους «τρικολόρ», οι οποίοι έριξαν ταχύτητα και δεν χρειάστηκε να συνεχίσουν με τον ίδιο ρυθμό. Στο 30' η διαφορά είχε φτάσει στους 28 πόντους (40-68) ενώ έκλεισε στο +34 με τη λήξη του αγώνα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Γαλλία ήταν καλύτερη σε όλους τους τομείς έχοντας 60% στα δίποντα, 50% στα τρίποντα, και το κυριότερο; 14 ασίστ περισσότερες (25-11) και εννέα λάθη λιγότερα (12-21)

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Νάντο Ντε Κολό (15π., 5/9 σουτ) και Ρούντι Γκομπέρ (13π., 8ριμπ.) ήταν οι καλύτεροι της Γαλλίας.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ματίας Λεσόρ αποτελεί «σίγουρη λύση» για τους Γάλλους στη front line.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Σχεδόν όλοι οι παίκτες της Δομινικανής Δημοκρατίας.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το επιμέρους 23-7 στο δεύτερο δεκάλεπτο με το οποίο έφτασε την διαφορά στο +26 (15-41) πριν από το ημίχρονο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η επιβλητική τάπα του Γκομπέρ πάνω στον Σολάνο στην πρώτη περίοδο του αγώνα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Γαλλία τίποτα. Η Δομινικανή Δημοκρατία το 28% (17/61) στα σουτ εντός παιδιάς.

Τα δεκάλεπτα: 8-18, 21-43, 40-68, 56-90