Iσπανία - Ιράν 73-65: «Τρόμαξαν», αλλά πέρασαν αήττητοι οι Ίβηρες! (vid)

Νίκος Καρφής
Η Ισπανία τα... χρειάστηκε κόντρα στο Ιράν, αλλά έβαλε σημαντικά καλάθια στα τελευταία 2 λεπτά και επικράτησε με 73-65, μεταφέροντας 3 νίκες στη φάση των «16».

Οι Ισπανοί κινδύνευσαν με ήττα από το αποκλεισμένο Ιράν, όμως στα τελευταία λεπτά σοβαρεύτηκαν και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι Ίβηρες επικράτησαν με 73-65 και έτσι μεταφέρουν 3 νίκες στην φάση των «16», εκεί όπου θα παίξουν με Σέρβους και Ιταλούς.

Για τους νικητές ο Μαρκ Γκασόλ είχε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Χουάν Ερνανγκόμεθ μέτρησε 11 με 10 ριμπάουντ.

Ο Τζαμσιντιτζαφαραμπαντί είχε 15 για το Ιράν.

Το ματς

Το Ιράν μπήκε με το πόδι στο... γκάζιστο ματς και προηγήθηκε με 0-10 χάρη στο καλάθι του Καμπαχράμι. Οι Ισπανοί έβαλαν το πρώ5το καλάθι τους στο ματς με τον Ερνανγκόμεθ στο 3ο λεπτό. Η ομάδα του Σκαριόλο που συνηθίζει να μην κάνει καλό ξεκίνημα στα ματς της στο Παγκόσμιο, μείωσε σε 18-21 με τον Ουιλι Ερνανγκόμεθ στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι Ισπανοί προσπάθησαν να ξεφύγουν και στο 18' ο Ρούντι με τρίποντο έγραψε το 31-28. Ο Καμπαχράμι ισοφάρισε σε 31-31, ενώ ο Γκασόλ με 2 εύστοχες βολές διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του ημιχρόνου (33-31). Η ρόχα σούταρε με 3/14 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο.

Oι Ιρανοί αποδείχθηκαν σκληρό καρύδι για τους Ισπανού και πήραν το προβάδισμα με τον Χαντάντι στο 24'. Καμιά από τις 2 ομάδες δεν κατάφερε να πάρει διαφορά, με τον Mασαγιέκι να κάνει το 52-53 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

Το ματς έγινε... θρίλερ στο τέλος και ο Ροσταμπούρ έκανε το 62-63 για το Ιράν, 4 λεπτά για τη λήξη. Oι Ισπανού είδαν τον Ρούντι να χτυπά και να φεύγει από το ματς. Γιουλ και Κλαβέρ έκαναν το 70-65, ένα λεπτό πριν τελειώσει το ματς. Ο Μαρκ Γκασόλ με τρίποντη βόμβα έγραψε το τελικό 73-65.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ισπανία έβαλε 2 μεγάλα καλάθια με το σκορ στο 65-65 με Γιουλ και Κλαβέρ, 1 λεπτό πριν το τέλος, κόβοντας τα πόδια των Ιρανών.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μαρκ Γκασόλ είχε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, όντας ο κορυφαίοις.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ έκανε εξαιρετικό ματς με double double. Eίχε 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μασαγιέκι είχε 2 πόντους με 1/5 σουτ και δεν βοήθησε.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ισπανία το 27/64 εντός πεδιάς, ενώ το Ιράν το 18/44 δίποντα και την αδυναμία να πάρει σωστές αποφάσεις στα τελευταία κρίσιμα λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 33-31, 52-53, 73-65