Πουέρτο Ρίκο - Ισπανία 63-73: Με Γκασόλ και Ρούμπιο η «ρόχα» (vid)

Γιάννης Σταυρουλάκης
Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι η Ισπανία (2-0) ζορίστηκε στο πρώτο ημίχρονο όμως ανέβασε στροφές στη συνέχεια κι επικράτησε του αξιόμαχου Πουέρτο Ρίκο (1-1) με σκορ 63-73.

Οι Πορτορικανοί έβαλαν δύσκολα στη «ρόχα» ωστόσο η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο έκανε επιμέρους σκορ 10-21 στο τρίτο δεκάλεπτο και μετέτρεψε το... εύθραυστο 35-36 του ημιχρόνου σε 45-57 στο 30', διατηρώντας το προβάδισμα ως το φινάλε και κάνοντας το 2/2 στον Γ' όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου, έχοντας ως κορυφαίους τους Μαρκ Γκασόλ και Ρίκι Ρούμπιο.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, εκεί που ο Πινέιρο έκανε το 18-17 με 2/2 βολές, ο Ροντρίγκεθ διαμόρφωσε το 21-17 στο 10' από τη γραμμή των βολών κι εν συνεχεία σκόραρε πίσω από τα 6μ.75, κάνοντας το 27-21 στο 12'05".

Οι Ίβηρες απάντησαν με επιμέρους σκορ 2-9 για το 29-32 με τον Κολόμ και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 35-36. Το κάρφωμα του Μαρκ Γκασόλ σκόραρε για το +8 (35-43, 22:04), ο Ρενάλντο Μπάλκμαν έριξε τη διαφορά στους δυο πόντους (41-43) όμως ο Γιουλ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (43-53, 27:38). Η Ισπανία δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα και πανηγύρισε τη νίκη με σκορ 63-73.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ισπανία κατέβασε 41 ριμπάουντ, τα 15 επιθετικά και σούταρε 23/38 δίποντα (61%).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Οι Μαρκ Γκασόλ (19π., 7ριμπ.) και Ρίκι Ρούμπιο (17π., 8ριμπ., 4ασ.) ηγήθηκαν της «ρόχα» στο ματς με το Πουέρτο Ρίκο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Αζάια Πινέιρο είχε 2 πόντους με 2/2 βολές, 0/2 δίποντα σε 7:49.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το 10-21 της Ισπανίας στο τρίτο δεκάλεπτο.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ βοήθησε τη «ρόχα» με 8 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ισπανία τα 4/30 τρίποντα (13%), το Πουέρτο Ρίκο τα 17 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 35-36, 45-57, 63-73.