Καναδάς-Αυστραλία 92-108: Φοβού τα... «Καγκουρό»

Γιώργος Κούβαρης
Η Αυστραλία ήταν σαρωτική στην τελευταία περίοδο και με ένα επιμέρους 32-15 (!) διέλυσε τον Καναδά με 108-92. Φοβερή εμφάνιση από Ντελαβεντόβα και Ίνγκλις!

Οι «boomers» φρόντισαν από το ξεκίνημα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος να υπενθυμίσουν ότι είναι από τις ομάδες που έχουν μεγάλες βλέψεις σε αυτό το τουρνουά! Απέναντι στον Καναδά έκαναν επίδειξη δύναμης στο 4ο δεκάλεπτο και με το εντυπωσιακό 108-92 έκαναν... ενάμιση βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση!

Το 32-15 της τελευταίας περιόδου αποτυπώνει όλο το ματς! Και φυσικά δεν συγκρίνεται με τα όσα είχαν προηγηθεί στο 3ο δεκάλεπτο όταν ο Καναδάς έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ με αποτέλεσμα να προηγηθεί και με 65-59 στο 25'΄. Ο Μάθιου Ντελαβεντόβα με 24 πόντους και 6/10 τρίποντα ήταν ο παίκτης του ματς, ενώ είχε επίσης 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Βέβαια ο άνθρωπος... ορχήστρα για την Αυστραλία ήταν ο Τζο Ίνγκλις, ο οποίος τελείωσε το ματς έχοντας 13 πόντους, 10 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 τάπα και 3 λάθη!

Το ματς

Οι Αυστραλοί φρόντισαν να επιβάλουν από το ξεκίνημα του αγώνα τον ρυθμό τους και να αρχίζουν να «χτίζουν» μια διαφορά στο σκορ. Στο πρώτο επτάλεπτο είχαν ήδη διαφορά εννέα πόντων (9-18) με τον Κρις Γκούλντινγκ να ήταν εκείνος που οδηγούσε τους «boomers» μέχρι εκείνο το σημείο. Παρόλα αυτά οι Καναδοί με ένα 11-4 μείωσαν σε 20-22, χάρη στις προσπάθειες των Ετζίμ, Σκραμπ και Μπιρτς. Και πάλι. Η Αυστραλία πάτησε «γκάζι» και κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +9 (20-29) ελέγχοντας πλήρως το ματς.

Στη συνέχεια το σκηνικό δεν άλλαξε. Η παρέα του Πάτι Μιλς συνέχισε από εκεί που είχε... σταματήσει, με τον γκαρντ των Σπερς να παίρνει τη σκυτάλη (8π., 3/5 σουτ, 5ριμπ., 2ασ.) και μαζί με τον Τζο Ίγνκλις (10π., 3/5 σουτ, 3ασ.) να εκτοξεύουν τον δείκτη του σκορ στο +15 (35-50) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (40-52). Στο πρώτο μισό του ματς η Αυστραλία είχε κυριαρχήσει στα ριμπάουντ (20-12) ενώ είχε φοβερή ευστοχία στα δίποντα με 75% (15/20). Για τον Καναδά ο Πάνγκος είχε ανεβάσει την απόδοσή του (7π., 4ασ.) όπως επίσης και ο Κόρι Τζόζεφ (8π., 4/6δίπ.)

Βέβαια το ξεκίνημα της 3ης περιόδου δεν θύμισε ούτε στο ελάχιστο τα όσα συνέβησαν στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Νικ Νερς μπήκε... φουριόζα στο παρκέ και με ένα επιμέρους 25-7 σε διάστημα πέντε λεπτών προηγήθηκε με 65-59 στο 25'! Πάνγκος, Τζόζεφ και Μπιρτς είχαν όλες τις απαντήσεις απέναντι στους Αυστραλούς και απειλούσαν τόσο από μακριά όσο και με εξαιρετικές συνεργασίες στο «ζωγραφιστό» με κύριο εκφραστή τον πάλαι ποτέ σέντερ του Ολυμπιακού και νυν των Ορλάντο Μάτζικ. Η συνέχεια ήταν συγκλονιστική! Η Αυστραλία επέστρεψε στο ματς και προηγήθηκε με 76-74 λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του 3ου δεκαλέπτου (77-76 ο Καναδάς). Ήταν το σημείο όπου «μίλησε» ο Ντελαβεντόβα και συμπλήρωνε ιδανικά τον Γκούλντινγκ.

Η... αντεπίθεση των «boomers» συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου αφού με ένα γρήγορο 8-0 προηγήθηκαν με 84-77! Ουσιαστικά ήταν και το σημείο που έγειρε τη πλάστιγγα στο μέρος τους. Η συνέχεια ήταν εξίσου καταλυτική για την Αυστραλία αφού το επιμέρους σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο έφτασε στο 16-2 (!) με αποτέλεσμα να προηγηθεί και με 13 πόντους διαφορά (79-92) στο 34'. Μάλιστα η διαφορά έφτασε και στους 21 πόντους για την Αυστραλία στο 38' (83-104) ύστερα από τρίποντα των Τζο Ίνγκλις και Μάθιου Ντελαβεντόβα, οι οποίοι «υπέγραψαν» τη νίκη της ομάδας τους.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Αυστραλία είχε 41% στα τρίποντα (11/27), 70% στα δίποντα (28/40), πήρε περισσότερα ριμπάουντ (38-30), μοίρασε περισσότερες ασίστ (24-20), την ώρα που ο Καναδάς μέτρησε μόλις 33% έξω από τα 6.75 μέτρα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μάθιου Ντελαβεντόβα πήρε την κατάσταση στα χέρια του όταν τον χρειάστηκε η ομάδα του έχοντας 24 πόντους με 3/3 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 0/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο αλλά και 5 λάθη. Εξαιρετικός και ο Τζο Ίνγκλις με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 τελικές πάσες.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Οι Γκούλντινγκ (16π.) και Μιλς (15π.) βοήθησαν από τη πλευρά τους την Αυστραλία για να φτάσει στην τελική επικράτηση.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Η αστοχία του Ετζίμ (1/7 τρίποντα) στοίχισε αρκετά στον Καναδά.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η «απάντηση» της Αυστραλίας τη στιγμή που ο Καναδάς προηγήθηκε με 65-59 στο 25'. Με ένα επιμέρους 33-12 στο οποίο συμπεριλήφθηκε το 16-2 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου πήρε και διαφορά 13 πόντων (92-79) στο 34'.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το φοβερό alley oop κάρφωμα του Μπέινς ύστερα από την ασίστ «πάρε-κάρφωσε» του Τζο Ίνγκλς στην τελευταία περίοδο του αγώνα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Αυστραλία το πρώτο πεντάλεπτο του β' ημιχρόνου όπου ο Καναδάς είχε πετύχει 25 πόντους (65-59 από 40-52!) ενώ ο Καναδάς ΟΛΗ την τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 40-52, 77-76, 92-108