Ρόκετς - Ουόριορς 87-113: «Δαιμονισμένος» Κάρι, 23 πόντους σε ένα 12λεπτο! (vid)

O Στεφ Κάρι σημείωσε 23 από τους 30 πόντους του στην 3η περίοδο και οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς ανέβηκαν στην 9η θέση της Δύσης.

Ο Στεφ Κάρι μοιάζει ασταμάτητος. Ακόμη και όταν είναι άστοχος. Το τελευταίο είναι ένα παροδικό φαινόμενο. Και ο Κάρι συνεχίζει και τον Μάιο στον ίδιο ξέφρενο ρυθμό του Απριλίου. Ξεκίνησε την αναμέτρηση απέναντι στους Χιούστον Ρόκετς με 2/12 σουτ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο εμφανίστηκε ο... δαιμονισμένο Κάρι!

Στην τρίτη περίοδο σημείωσε 23 πόντους και τελείωσε το ματς με μία ακόμη τριαντάρα και τους Ουόριορς να εδραιώνονται πλέον στις θέσεις του play-in τουρνουά, αφού βρίσκονται στην 9η θέση.

Ο Άντριου Ουίγκινς πρόσθεσε 20 πόντους και οι Μόλντερ, Πουλ - ερχόμενοι από τον πάγκο - από 17. Το ματς κρίθηκε στο ξέσπασμα του Κάρι, με τους Ουόριορς να «τρέχουν» ένα επί μέρους σκορ 28-4, το οποίο περιείχε ένα σερί 24-0!

Τα δωδεκάλεπτα: 24-22, 55-47, 67-86, 87-113