Νετς - Σέλτικς 109-104: Ο άστοχος Ίρβινγκ τους έκανε «βασιλιάδες» της Ανατολής (vid)

Δυνατό match-up στην Ανατολή, με τους Μπρούκλιν Νετς (39-30) να υποδέχονται τους Μπόστον Σέλτικς (32-27). Live η διακύμανση του σκορ στο gazzetta.gr.

Το ντέρμπι των απουσιών. Για ένα ακόμη ματς οι Μπρούκλιν Νετς αγωνίστηκαν χωρίς τους Κέβιν Ντουράντ και Τζέιμς Χάρντεν. Για τους Μπόστον Σέλτικς εκτός έμειναν οι Τζέιλεν Μπράουν και Κέμπα Ουόκερ! Οι Νετς επιστράτευσαν ακόμη και τον Μάικ Τζέιμς, ο οποίος ανακοινώθηκε λίγες ώρες πριν κάνει ντεμπούτο (8π., 2 ριμπ., 2ασίστ σε 21:17).

Το ματς κρίθηκε στο τέλος, μολονότι οι Νετς είχαν το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο μέρος του. Οι Σέλτικς - στην αρχή τουλάχιστον- τα περίμεναν όλα από τον Τζέισον Τέιτουμ (38π. με 6/12 τρίποντα, οι 25 στο πρώτο ημίχρονο). Η Βοστόνη έκλεισε την... ψαλίδα των 17 πόντων με απανωτά τρίποντα των Πρίτσαρντ (22π.) και Τέιτουμ, για να φέρει το σκορ στο 98-95 με το ρολόι να αναφέρει ότι απομένουν 3 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα.

Εκεί οι Νετς με ένα τρίποντο του Τζο Χάρις (20π., 4/7 τριπ.) και ένα κάρφωμα του Τζεφ Γκριν (19π.) έφεραν τη διαφορά στο +8. Δύο βολές του άστοχου (4/19 σουτ) Καϊρί Ίρβινγκ καθάρισαν οριστικά το ματς, με τον guard των Νετς, πάντως, να χάνει το triple double για ένα ριμπάουντ (15π., 11 ασίστ, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψ.).

Τα δωδεκάλεπτα: 21-25, 60-51, 88-73, 109-104