Κινγκς - Σέλτικς 116-111

Μεγάλο παιχνίδι στο Σακραμέντο με τους Κινγκς να επικρατούν στις λεπτομέρειες των Σέλτικς με 116-111, έχοντας σε πολλή καλή βραδιά τους Φοξ, Μπαρνς και Χαλιμπέρτον.

Με ένα εξαιρετικό σε ενδιαφέρον και σασπένς παιχνίδι, ολοκληρώθηκε η σημερινή βραδιά στο NBA. Στο Σακραμέντο οι Κινγκς και οι Σέλτικς πάλεψαν μέχρι την τελευταία στιγμή για τη νίκη, την οποία πήραν οι «Βασιλιάδες» επικρατώντας με 116-111. Μια νίκη που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα επιβεβαιώνοντας για ακόμα μία φορά αυτούς που λένε πως σε ένα καλό παιχνίδι μπάσκετ, φτάνει να δεις τα τελευταία δύο λεπτά για να γεμίσεις με το άθλημα. Συνολικά στην τελευταία περίοδο οι ομάδες πήγαιναν στο μεγαλύτερο διάστημα πόντο-πόντο και φτάσαμε στο τελευταίο λεπτό και στο 112-108.

Στο σημείο εκείνο ο Τέιτουμ με καλάθι και φάουλ μείωσε στον πόντο, με τον Φοξ να κάνει άμεσα το 114-111 στα 52 δεύτερα πριν το τέλος και στην συνέχεια έγινε χαμός. Ο Γκριν έχασε κάρφωμα στα 33 δεύτερα για να μειώσει πάλι στον πόντο, ο Φοξ έχασε τρίποντο στα 12.9 οι γηπεδούχοι πήραν το ριμπάουντ αλλά επειδή η μπάλα δεν είχε βρει στο στεφάνι είχαν μόλις ένα δεύτερο για επίθεση με τον Χολμς να αστοχεί σε τρίποντο της απελπισίας 9.3 πριν το τέλος. Στα 7.4 ο Ουίλιαμς έχασε την πρώτη βολή, πέταξε την μπάλα στο στεφάνι στην δεύτερη, πήρε το ριμπάουντ, πάσαρε στον Τέιτουμ αλλά αυτός αστόχησε στο τρίποντο που θα έφερνε το ματς στο 114-111, με τον Χιλντ να ευστοχεί στις δύο βολές σε νεκρό χρόνο και να διαμορφώνει το τελικό 116-111.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Φοξ με 26 πόντους και τον ακολούθησαν οι Μπαρνς με 20 και Χαλιμπέρτον με 21. Για τους ηττημένους ο Τέιτουμ είχε 27, ο Μπράουν 21 και ο Τόμπσον 17.