Σέλτικς - Χιτ 121-108: Υπάρχει ακόμα... ζωή στη Βοστώνη! (vid)

Οι Σέλτικς, με αντεπίθεση διαρκείας, γύρισαν το εις βάρος τους σκορ στο δεύτερο ημίχρονο με τους Χιτ, επικράτησαν 121-108, μείωσαν σε 3-2 κι έστειλαν την σειρά σε έκτο παιχνίδι!

Τι κι αν οι Χιτ μπήκαν στον πέμπτη τελικό περιφέρειας με τους Σέλτικς με το... μαχαίρι στα δόντια και πήραν γρήγορα ένα καλό προβάδισμα; Οι Κέλτες έβγαλαν αντίδραση και με αντεπίθεση διαρκείας κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο έφτασαν σε αυτό το 121-108 που μείωσε την σειρά σε 3-2.

Κορυφαίος για τους νικητές, ήταν ο Τέιτουμ με 31 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Μπράουν να ακολουθεί με 28 πόντους και τον Τάις, αλλά και τον Ουόκερ να τελειώνουν το παιχνίδι με 15 πόντους, ενώ ο πρώτος μάζεψε κι 13 ριμπάουντ.

Όσον αφορά τους Χιτ, που θα έχουν ακόμα μια ευκαιρία να τελειώσουν τη σειρά πριν αυτή φτάσει στα 7 παιχνίδια, ξεχώρισε για ακόμα ένα ματς ο Ντράγκιτς, που σημείωσε 23 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Ρόμπινσον με 20 πόντους. Στους 17 πόντους έμεινε ο Μπάτλερ και στους 14 πόντους ο Χίροου.

Τα δωδεκάλεπτα: 18-26, 51-58, 92-83, 121-108