Σαν σήμερα: Όταν ο Τζόρνταν διέλυε τους Τζαζ στο «flu game»! (vid)

Σαν σήμερα, στις 11 Ιουνίου 1997 ο Μάικλ Τζόρνταν... διέλυσε με 38 πόντους τους Τζαζ μέσα στην Γιούτα στον 5ο τελικό, σε ένα ματς που έμεινε στην ιστορία ως «flu game».

Είναι ο κορυφαίος όλων των εποχών. Δεν υπάρχει κανένα δίλημμα και ούτε θα υπάρξει στο μέλλον.

Σαν σήμερα πριν, 23 χρόνια, ο τεράστιος Μάικλ Τζόρνταν έγραφε άλλη μια χρυσή σελίδα στο ένδοξο βιβλίο της καριέρας του.

Οι Μπουλς αντιμετώπιζαν τους Τζαζ στον 5ο τελικό του ΝΒΑ, με τη σειρά να βρίσκεται στο 2-2.

Ο «Αir» ταλαιπωρούταν από γρίπη (σ.σ. στο Last Dance αποκάλυψε πως ήταν δηλητηρίαση από πίτσα το περασμένο βράδυ), η οποία τον δυσκόλευε πολύ, αλλά δεν γινόταν να τον κρατήσει μακριά από το πιο καθοριστικό ματς της σεζόν.

Στο πρώτο δωδεκάλεπτο ο Μάικλ έδειχνε αδύναμος και έτσι οι Τζαζ το εκμεταλλεύτηκαν, παίρνοντας προβάδισμα 16 πόντων

Στη συνέχεια ο ηγέτης των ταύρων έκανε τα δικά του, αφού σημείωσε 17 πόντους στη δεύτερη περίοδο, θυμίζοντας σε όλους ποιος είναι.

Τελικά στο τέλος μέτρησε 38 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα στη νίκη των Μπουλς με 90-88.

Σημαντικό ήταν και το τρίποντο που πέτυχε στο τελευταίο λεπτό του ματς, με το οποίο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Φυσικά οι Μπουλς στο τέλος της διαδρομής κατέκτησαν τον τίτλο.

Ο 5ος τελικός έγινε γνωστός ως το «flu game»