Όταν ο Κόμπι «διέλυσε» τους Μπλέιζερς με 65 πόντους! (vid)

Γιώργος Κούβαρης

Το ΝΒΑ θυμήθηκε τη βραδιά που ο Κόμπι Μπράιαντ σημείωνε τη δεύτερη καλύτερη επιθετική επίδοση της καριέρας του, φορτώνοντας με 65 πόντους το καλάθι των Πόρτλαντ Τρέιλμπλεϊζερς.

Ήταν 16 Μαρτίου 2007 στο STAPLES Center του Λος Άντζελες, όταν ο αείμνηστος Κόμπι έκανε «σμπαράλια» την άμυνα των Μπλέιζερς!

Οι Λέικερς είχαν επικρατήσει με 116-111 στην παράταση και ο Κόμπι Μπράιαντ έκανε... μυθικά πράγματα στο παρκέ! Συγκεκριμένα είχε πετύχει 65 πόντους, το δεύτερο καλύτερο ρεκόρ της καριέρας του μετά τους 81 πόντους που είχε σημειώσει κόντρα στους Ράπτορς. Μάλιστα οι 24 εκ των οποίων είχαν σημειωθεί στην 4η περίοδο του αγώνα!

Η επίδοση του «Black Mamba» είχε συνδυαστεί με 15/27 δίποντα, 8/12 τρίποντα, 11/12 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και μόλις 2 λάθη σε 49:58 λεπτά συμμετοχής! Δεύτερος σκόρερ ήταν ο Λαμάρ Όντομ με 15 πόντους, ενώ για το Πόρτλαντ ο Ζακ Ράντολφ σημείωνε 31 πόντους με 11/20 σουτ.

Απολαύστε όλο το ματς και την παράσταση του τεράστιου Κόμπι όπως τη θυμήθηκε το ΝΒΑ!