Σίξερς - Χοκς 129-112

Φώτης Καρακούσης

Με τον Ζοέλ Εμπίντ να πετυχαίνει ρεκόρ καριέρας φτάνοντας τους 49 πόντους, οι Σίξερς επικράτησαν πιο δύσκολα από όσο δείχνει τον 129-112 των Χοκς.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το ματς των Σίξερς με τους Χοκς ο Ζοέλ Εμπίντ. Ο Καμερουνέζος σέντερ ήταν ασταμάτητος, πέτυχε ρεκόρ καριέρας φτάνοντας τους 49 πόντους και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 129-112. Μια νίκη που φέρνει τους Σίξερς στο 36-22, ενώ τα... γεράκια έπεσαν στο 17-42. Ο αγώνας ήταν πιο ντέρμπι από όσο δείχνει το τελικό σκορ, με τις δύο ομάδες να τελειώνουν ισόπαλες την τρίτη περίοδο μετά από buzzer του Γιανγκ.

Στην τελευταία περίοδο όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και πήραν τη νίκη. Πρώτος σκόρερ ήταν όπως αναφέραμε ο Εμπίντ με 49 πόντους και τον ακολούθησαν οι Χάρις με 25 και Κορκμάζ με 15. Για τους ηττημένους ο Γιανγκ είχε 28, ο Χάντερ 22 και ο Κόλινς 21.