Κλίπερς - Χιτ 128-111

Φώτης Καρακούσης

Μεγάλο παιχνίδι στο Λος Άντζελες με τους Κλίπερς πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στην τρίτη περίοδο να επικρατούν των Χιτ με 128-111.

Ντέρμπι για τρία δωδεκάλεπτα και περίπατος των γηπεδούχων στο ένα (τρίτο συγκεκριμένα), είχαμε στο Λος Άντζελες και την αναμέτρηση των Κλίπερς με τους Χιτς. Η παρέα των Λέοναρντ, Τζορτζ, έχοντας συνολικά 8 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, επικράτησαν των μαχητικών Χιτ με 128-11 και έφτασαν στο 36-15, με τους αντιπάλους τους να πέφτουν στο 34-16. Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες βρισκόντουσαν κοντά με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με 58-55.

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο όμως όλα άλλαξαν. Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί, έκαναν ένα επιμέρους 37-22 και όλα τελείωσαν. Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Τζορτζ και Σάμετ που πέτυχαν από 23 πόντους, ενώ από 14 είχαν οι Λέοναρντ, Χάρελ αι Ουίλιαμς. Για τους ηττημένους ο Τζόουνς είχε 25 και ο Αντεμπάγιο 22, αλλά δεν έφτασαν για να πάρει η ομάδα τους τη νίκη.